Anteeks mut ällöttää ihmiset jotka ei käy joka päivä suihkussa!
Itse käyn joka päivä, näin kesäisin joskus kaksikin kertaa, suihkussa, iltaisin pesen hiukset. En pysty menemään sänkyyn ilman suihkua!! Mieskin on kova hikoilemaan ja hän käy aina väh. 2 kertaa suihkussa, + salin jälkeen.
Mä aina unohdan et jotku ei käy joka päivä peseytymässä ja eräskin kaveri eilen valitteli et ei voi aina käyttää hiustenmuotoilutuotteita kun se vaatis sit jokailtaisen suihkun ja hiustenpesun... ööö, what?! :D
Kommentit (44)
Kuinka teillä on aikaa käydä 1-2 kertaa päivässä suihkussa?
Kukaan ei tiedä kuinka usein joku toinen käy suihkussa. Miten sellainen siis voi ällöttää?
Mieheni ex oli ap:n kaltainen hygieniahysteerikko; aamuin illoin suihkussa ja vaatteet pesuun 1-2 työpäiväkäytön (toimistotyö) jälkeen. Kun rupesimme olemaan yhdessä niin ihmettelin miehen jatkuvaa pesemisvimmaa. No, muutaman vuoden jälkeen olemme löytäneet sopivan peseytymisrytmin ja kumpikaan ei tosiaankaan haise. Mies "ihmetteli" että kun hänen ihonsa on paljon paremmassa kunnossa kun nuorempana ja kun kalliit merkkipaidat kestävät kauemmin kuin ennen. Nii-i.
Niin muakin. Eräs muutenkin vähän epäsiistin oloinen ja huolittelematon olemukseltaan oleva tuttuni möläytti kerran että "tänää pitää käydä suihkussa kun viimeksi kävin tiistaina", sillon oli perjantai... Tuli iha äklö olo... Sitten töksäytim suoraan että eikö käy joka päivä vai suihkussa. oli että "ei, kerta viikossa riittää". Mä en edes tiennyt että tommosis ihmisiä on olemassa... Yök!
Aapeelle tervemenoa vaan aikanaan vanhainkotiin.. suihkuun pääsee kerran viikossa :(
Samaa mieltä! Ei ymmärrä tollasia ihmisiä...
Mä olen sellainen ihminen. Haluatko kysyä jotain?
[quote author="Vierailija" time="22.06.2013 klo 12:51"]
Mä olen sellainen ihminen. Haluatko kysyä jotain?
[/quote]
Kuinka usein vaihdat lakanat? Eikö olo ole tunkkainen "likaisena" lakanoiden välissä? Käytätkö yöpaitaa?
ap
itse myöskin joka pv käyn suihkussa muuten niin ällö olo.. itselläni on kaveri joka onneksi asuu 350km päässä mutta hän ei pidä itsestään hygieenisesti mitenkään huolta (hyi).. aina kun hän tulee meille nii meille tulee tappelu kun pakotan hänet joka pv suihkuun.. sitte se kiukuttelee ku pikku lapsi. ja kysessä 24v ihminen... välillä se on sanonu mulle ettei oo taas 2viikkoon käyny suihkussa :S hyi suatana....
Vaihdan parin viikon välein lakanat. Ei ole tunkkainen olo, koska hikoilen erittäin harvoin. Ei siis nouse hiki pintaan edes saunassa.
[quote author="Vierailija" time="22.06.2013 klo 12:45"]
Mä aina unohdan et jotku ei käy joka päivä peseytymässä ja eräskin kaveri eilen valitteli et ei voi aina käyttää hiustenmuotoilutuotteita kun se vaatis sit jokailtaisen suihkun ja hiustenpesun... ööö, what?! :D
[/quote]
Siis ennen kuin kaverisi tuli maininneeksi tuosta, et pitänyt häntä laisinkaan ällöttävänä. Toisin sanoen sinua ällöttää vain ajatus siitä että joku ei käy suihkussa - ei suinkaan mikään aisteilla havaittava seuraus harvemmista pesuväleistä. Kannattaisiko vähän löysätä pipoa? Itselleni tulee kaikenlaisia oireita jos peseydyn liian usein, mm. isoja, märkiviä finnejä. Sekö on sitten vähemmän ällöttävää?
Grow up, ap.
Mua lähinnä naurattaa sellaiset ihmiset, joita ällöttää ihmiset, jotka tekee asioita eri tavalla.
Kaikki ei hikoile yhtä paljon kuin sinä - itsekin käyn suihkussa keskimäärin kuutena päivänä viikossa ja aina esim. liikunnan jälkeen, mutta jos yksi päivä jää välistä, ei sitä kukaan haista tai huomaa!
Ilmankos likaannut niin nopeasti, kun peseydyt koko ajan. Mitä enemmän peset talia iholtasi, sitä enemmän elimistösi sitä erittää, koska se on tarkoitettu ihon suojaksi.
Käyn lähes päivittäin pesulla, lyhyen tukkani takia. Silloin kun tukka oli pitkä kävin harvemmin. Ei mulla ole mitenkään likainen olo jos en käy jonain päivänä suihkussa, mutta minäkään en hikoile ihan tolkuttomasti eikä mun hiki haise (tää on tosiasia, eikä sitä, etten itse haistaisi hikeäni).
Meillä koko perhe käy pesulla päivittäin, myös vauvat on kylvetetty joka ilta. MInusta pesemätön ihminen haisee talille, pyllynvälille, hautuneille nivusilleja hielle. Kaikki eivät lemua suorastaan kainalohielle, mutta pesemättömillä ainakin päänahka haisee kassajonoissa.
Likaisen ihmisen haju tarttuu autoon, istuimiin, tyynyihin.
Kyllä hygienia on tärkeä asia, mutta voiko siinäkin tulla ylilyöntejä?
Käyn suihkussa joka ilta, mutta en pese hiuksia kuin 2-3 kertaa viikossa. Lakanat vaihdan koko perheeltä noin parin viikon välein.
Sekotatte kahden viikon välein suihkussa käyvän ja hygieeniastaan huolen pitävät. En haise enkä ole likainen, käyn aina suihkussa hiki liikunnan jälkeen, mutta jos en joku päivä mitään ole tehnyt ja eilen olen käynyt suihkussa ei ole syytä mennä, kädet ja kasvot pesen.
Terv. Noin joka toinen päivä suihkussa...
[quote author="Vierailija" time="22.06.2013 klo 13:01"]
Vaihdan parin viikon välein lakanat. Ei ole tunkkainen olo, koska hikoilen erittäin harvoin. Ei siis nouse hiki pintaan edes saunassa.
[/quote]
Olisin huolissani jos hiki ei tule edes lämmitetyssä saunassa. Kilpirauhasessa ongelma.
[quote author="Vierailija" time="22.06.2013 klo 13:43"]
Mun mielestä puhtaan, juomakelpoisen veden lutraaminen turhaan on ihan rikollista. Normaali toimistotyötä tekevä terve ihminen ei tarvitse kokovartalosuihkutusta joka ikinen päivä.
[/quote]
hah :D ite oon suihkussa JOKA PÄIVÄ 30-60 min :) ei Suomesta vesi lopu.