Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kreetan ravintolahinnoista

Vierailija
17.06.2013 |

Hei,

Matkaamme Kreetalle Rethymnoniin muutaman viikon päästä ja mietin ravintolahintoja.
Osaisiko joku kertoa noin keskimäärin mitä maksaa kreikkalaiset pääruoka annokset ravintoloissa? Entä saako ravintoloista kuinka lasten annoksia ja mitähän ne mahtaa suurin piirtein maksaa?

Kommentit (3)

1/3 |
17.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

 

Ravintolahinnat toki vaihtelevat paljon ravintolasta ja annoksesta riippuen, mutta kevyen päivällisen saa tavernasta noin 9-15 eurolla. Suuressa osassa ravintoloita on ruokalistassa lapsille erikseen oma osio, jonka annokset ovat jonkin verran aikuisten annoksia halvempia. Mikäli ravintolasta ei kuitenkaan löydy lasten listaa, ovat ruokalistat tavernoissa yleensä sen verran kattavia, että listalta löytyy varmasti jotain lapsen suuhun sopivaa.

 

Toivottavasti saat hyödyllisiä vinkkejä muilta lukijoilta!

 

Ystävällisin terveisin,

Mimmi/Finnmatkat

 

myynti@finnmatkat.fi

Vierailija
2/3 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri oltiin Kreetalla, hintoja: esim spagnetti bolognese 6-8 e, souvlaki 7-9 euroa, club sandvich 5-6 euroa, kanapihvi kastikkeella n 9-10 e, pitsa 5-7 e. Lapsille oli joka paikassa oma listansa, ovat sopivankokoisia ainakin alle 7 vuotiaille, mun 8 v otti jo aikuisten annoksen joka paikassa, mutta olis se pienempikin varmasti riittänyt. Ne lasten annokset maksoivat 4-5 euroa. Suht halpaa minusta tuolla on ravintoloissa syödä ja sit on niitä pikaruokapaikkoja, joissa esi  gyros 3 euroa jne. Nämä sopivat lounaspaikoiksi hyvin, saa lapsille hampurilaista samalla jne. Juomissa ja jälkiruoissa ottavat katteet, esim jätskiannokset herkästi 5-8 euroa ja 2.5 dl cocis 2.5 euroa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kovasti. Juuri tällasta tietoa kaipasinkin :)
Missä päin Kreetaa olitte?