Sulamon ohjelma! Miten sinne syötetään omat reseptit?
Nyt ei aivot haluu tehdä yhteistyötä. Jos teen esim. ruoka mihin tulee turvotettuja aineita, esim. soija, linssi, pasta. Mistä tiedän paljonko ne painaa?
Esim. 50gr soijarouhetta, en tiedä paljonko se on turvotettuna kun ruokaan pitää välillä lisätä enemmän vettä.
Kommentit (6)
Äh, nyt luin varsinaisen viestisi kunnolla. Eikö sulla ole vaakaa?
On mulla vaaka mutta enhän voi tietää paljonko mitä ruoka turpoo, välillä joutuu lisätä enemmän vettä kun mitä alunperin oli laskettu.
Ei liity aiheeseen mutta mikä tekee sulamosta paremman kuin muista sovelluksista? Sen maksullisuuden takia mietin
Vierailija kirjoitti:
On mulla vaaka mutta enhän voi tietää paljonko mitä ruoka turpoo, välillä joutuu lisätä enemmän vettä kun mitä alunperin oli laskettu.
Mittaa vesi, jonka lisäät sinne. Eli jos eka laitoit 2 dl ja sitten joudut lisäämään vielä 1 dl, niin vettä meni 3 dl. Toisaalta..vedessä on 0 kcal, joten on ihan sama, onko sun soijarouheesi liotettu 2 dl:ssa vai litrassa vettä.
Näinhän se on mutta kun se vesi muuttaa painomassan, en tiedä että tajuuko ohjelma sen. Osaako se laimentaa kalorit?
Jo soikein muistan, niin ensin valitset käyttämäsi raaka-aineet sieltä hausta sekä lisäät määrät ihan kuten jos söisit vaikka yhden kananmunan. Kun kaikki raaka-aineet on syötetty, valitset ne eli ruksaat jokaisen (uhan sama, tuliko ne sulla aamiaiselle, lounaalle vai mille aterialle). Kun olet ruksannut ne, valitse sieltä alhaalta Suosikki-painike. Aukeaa ikkuna, johon voit laittaa ruokasi nimen esim "Oma kasvissosekeitto". Tämän jälkeen siellä ylähäällä, missä on siis hakukenttä valittaville raaka-aineille, on jossain siinä kentän alapuolella Suosikit-painie. Paina siitä ja saat näkyviin tekemästi omat resetit.Nämä eivät näy kenellekään muulle kuin sulle.