lapseni pelaa K-18 pelejä ja on muuttunut. mielipiteitä pliis.
annoin vihdoin periksi 10-vuotiaalle pojalleni ja hankin k-18 tappelupelin. ehtona olisi se, että väkivaltainen käytös poistuisi perheestämme (käyttää väkivaltaa 7-vuotiasta pikkuveljeään kohtaan).
Avot, toimii, peliä pelattuaan poika on kuin itse rauhallisuus ja väkivaltaa ei enää ole. Hän pitää lupauksestaan kiinni ja tietää että peli lähtee jäähylle jos hakkaamista ilmenee. ennen se oli jokapäiväinen ongelma.
mielipiteitä, selityksiä. ei moralisointia kiitos.
Kommentit (7)
No tekeekö se enää muuta kuin pelaa? jos kaikki aika menee siihen niin ei kai mikään ihme että tappelut on jääneet?
Jos poika haluaisi alkaa katsoa pornoa, harrastaa seksiä, tupakoida ja ryypätä, sallittaisiinko sekin, kunhan vastapalvelukseksi petraisi jollain muulla saralla? Esim. siivoaisi perjantaisin?
Väkivallattomuus, joka on ollut todella iso huolta aiheuttava ongelma, on vähän eri tason juttu kuin viikkosiivous.
siis tarkoitin väkivalta tietysti
ap
Olen pahoillani, mutta en usko että tämä ratkaisee pojan itsehillintäongelmat pysyvästi. Hienoa, jos näin kuitenkin olisi.
no mikä on ongelma?