Koulut auki, lapset eivät tartuta!
Donald Trump toisti jälleen koronatilannekatsauksessaan haluavansa maan koulut auki.
Lapset eivät tuo virusta mukanaan kotiin. He eivät saa sitä helposti, sanoi presidentti.
Hän kertoi lisäksi kokevansa turvalliseksi lähettää oman poikansa Barronin sekä lapsenlapsensa takaisin koulun penkille.
Kommentit (7)
Aijai, nyt on vaikea paikka persuleille. Trumppi komppaa Li Anderssonia.
Paljon parempi että koulut pysyy kiinni. Lapset voivat liikkua ja leikkiä päivisin ja ultaisin käyvät sitten pikavauhtia hoitamassa pois koulun tietsikalla. Puhumattakaan että kiusaamiset yms kilpavarustelu jää pois. Eikä muutenkaan tervettä oleskella vaan omanikäisten kanssa.
Koulut joissa säilytetään lapsia koko päivä virikeaineineen (liikunta, laulu, piirtäminen) ovat aikansa eläneitä. Harrastuksetkin ovat monimuotoisemmat.
Suomi hakee toimillaan Koronan 2. aaltoa: kaikki vaan auki ja suoraan taas ulkomailta töihin ja kouluihin tartuttamaan. Syksyllä ei laiteta mitään rajoituksia eli Ruotsin linjalla mennään sitten. Mikään muu ei selitä tätä idiotismia. Mitään ei opittu keväästä. En usko, että pelkkä testaus ja jäljitys estää tilanteen leviämistä käsiin. Onnea vaan hoitajat, teillä tulee olemaan töitä.
Trumpin hötkyily on käymässä hänelle todella kalliiksi. Hän vetoaa siihen että Tanskassakin on koulut auki ilman ongelmia (kesälomia ei ole kukaan maininnnut kun asiasta puhutaan), mutta Tanska nitistikin viruksen hyväksyttävälle tasolle ennen sitä. Trump taas on yrittänyt vain mennä siitä missä aita on matalin surkealla tuloksella. Hän sanoi viimeisessä tiedotustilanteessaan että hallinto on puuhaamassa suunnitelmaa viruksen taltuttamiseksi. Really? Puoli vuotta ja 140 000 uhria myöhemmin.
Tosiaan viittaukset Pohjoismaihin. Mutta koulut avattiin vasta kun oli hyvä tilanne ja kohta oli jo lomakin.
USA:ssa tartuntakäyrät menee ylöspäin.
10-19 -vuotiaat tartuttavat kotinsa aikuisia tehokkaammin.