Pakko tupakoida passiivisesti
Miksi omassa kodissaan on pakko tupakoida? Käsittääkseni myös parveke kuuluu kotialueeseen. Mahdotonta olla omalla parvekkeellaan, ettei samalla joudu vetämään tupakan savua keuhkoihin.
Naapurin äijä polttaa vähän väliä. Miks ei mee tuonne pihalle jonnekin kauemmas ja vetele siellä tupakkaansa? :/
Kommentit (6)
Niinpä. suomessa vainnyt on laillista tuhota toisen ihmisen terveys tupakansavulla eikä siitä joudu vastuuseen. on oikeasti käsittämätöntä miten tupakoitsijat ei tunnu osaavan ajatella toisia yhtään.
Omalla parvekkeella tupakointi on sallittu talossanne, joten pistä ovi kiinni tai muuta muualle!
Harmittaa, kun oon laittanut parvekkeen nätiksi, viihtyisäksi. Paljon kukkia, köynnöksiä, maustekasveja ym.
Parvekkeella on mukava juoda kahvit, syödä ja lapsenkin on kiva leikkiä
On epäreilua, kun tämä äijä saa nauttia pervekkeestaan ja me emme.
Haiseeko toisen naapurin paistetut silakat tai kaali tai toisen naapurin yltäkylläsesti käyttämä hajuvesi paremmalle?
parveketupakoinnissa ei ole kyse pelkästään pahasta hajusta, vaan myös syövästä, jota tupakoitsija aiheuttaa toisille. itsensä saavat ajaa mullan alle vaikka kuinka varhain, mutta ei ole ok, että sitä tekee toisille
Muistan kuinka vielä 90-luvun alussa vanhempani polttivat sisällä. Ehkä johonkin puuhellan/liesituulettimen alle menivät jos kovasti vaati. Tuntui pahalta, kun tuolloin lukioikäisenä pelkäsin vaatteiden haisevan.