Millainen matkailumaa on Puola?
Kommentit (13)
Minä olen käynyt muutaman kerran ja viihtynyt. Varsova tuhottiin II maailmansodassa ja jälleenrakennuksessa sinne vedettiin paljon leveitä, suoria teitä. Se ei ole kovin viihtyisä. Kivempia kaupunkeja ovat Gdansk, Krakova tai Wroclaw. Kauniita maisemia löytyy Zakopanesta, joka on kesällä ihan kohtuuhintainen. Jos sinne lähtee niin kannattaa patikoida katsomaan Morskie Oko'a eli Metsän silmiä, kahta järveä vuorten keskellä. Voi siinä kiivetä Rysyllekin, Puolan korkein vuori. Siihen ei tarvita mitään varusteita, jos on kaunis päivä.
Jos liikkuu autolla niin liikenteessä sääntöihin suhtaudutaan suurpiirteisesti - kuten Venäjällä. Kannattaa varoa kaikkea ja kaikkea. Autolla vain voi liikkua paljon laajemmin. Yksi kesä kierreltiin Etelä-Puolaa etsien tippukiviluolia ja muita luonnonihmeitä. Siellä on paljon kauniita vuorijokia, niittyjä, koskia ja sellaista.
Ruoka on hyvää, kuten Keski-Euroopassa yleensä. Makkaroissa löytyy ja oluen ystäville on paljon maisteltavaa. Ei mitään kovin mausteista, vaikka pippuria käytetään vähän ronskimmin kuin meillä. Ruokapaikoissa on valinnanvaraa: kalliita huippuravintoloita, edullisia kansankuppiloita ja kaikkea siltä väliltä.
Historiasta kiinnostuneelle Puolassa on tietysti sakujen jäljiltä keskitysleirejä, Sudenpesä ja sellaista. Vanhempia linnojakin riittää, vaikka Malborgin kunnostettu tiililinna. Jonnekin oli rakennettu kivikautinen kylä suosta löytyneiden perustusten mallin mukaan. Paikkakuntaa en enää muista.
2 vastasi aika tyhjentävästi.
Olen käynyt useasti varsova krakova lodz gdansk sopot.
Varsovaan ei kiinnostusta.
Krakova on kaunis ja gdansk lähellä ja sopivan pieni viikonloppupistäytymiseen.
Suht edullista.
Gdanskiin lähtisin milloin vaan 4. kerran.
Yksi iso plussa nykyeuroopassa: Ei ns. uuskansalaisia! Suorastaan loistavat poissaolollaan Puolan katukuvassa!
Gdanskilla suosittelen minäkin aloittamaan, kaunis kaupunki jossa on kaikkea. Löytyy historiallista nähtävää, hiekkaranta Sopotissa melkein vieressä, tasokkaita ravintoloita joka makuun, hinnat edullisia. Englannilla tulee hyvin toimeen ja majoituksessa on valtavasti valinnanvaraa, Hiltonista airbnb:hen. Siistiä on myös.
Puolalaiset ovat ystävällisiä kunhan kuulevat että olet suomalainen etkä venäläinen tai saksalainen - jostain syystä niistä ei pidetä, varmaankin yhteisen historian takia.
Ensimmäinen suomalainen joka tuli yhdellä nuorella oppaalla mieleen oli Simo Häyhä - oli kuulema "very good man" :)
Jos rantakohde kiinnostaa niin Leba ja samaan reissuun yhdistyy kätevästi Gdansk.
Puolassa on myös vuoristoa, tiesitkö? Etelä-Puolassa maisema muistuttaa mielestäni Italiaa.
Itse olen käynyt kerran Krakovassa, kaunis paikka. Pidennetty vkl oli juuri passeli, että kerkesi kiertämään sopivasti mielenkiintoisia kohteita. Matka oli muistaakseni aika edullinen myös.
Krakova, Gdansk ja Sopot ainakin tosiaan ovat kivoja kierrellä ja edullisia:) Varsovaa suositteli eräs juttelukumppani viime Puolan reissullani, pitäisi ehkä joskus tsekata siis sekin, kuulemma kulttuuria ainakin löytyy paljon(musiikkia,tanssia,teatteria jne.) ja se kyllä kiinnostaisikin.
Krakova oli kiva, ei Euroopan kaunein, mutta kiva ja symppis.
Zakopane vuoristoineen kiinnostaisi kovasti!
Krakova on mukavampi kuin Praha, johon sitä joskus verrataan. Edullista, paljon nähtävää, ihmiset ystävällisiä ja avuliaita (kun kerrot, että olet suomalainen ja opettelet kiitokset ja muuta pari sanaa puolaa), ruoka hyvää ja kohtuuhintaista. Kannattaa maistaa ainakin erilaisia 'oikeita bageleita' torin kojuista, löytyy nimittäin montaa laatua ja lämpiminä mukava välipala. Wavel upea, kauniita rakennuksia ja lapsi tykästyi mm. aarrekammioon. :D . Majoitusta löytyy moneen makuun. Itse olen käynyt useaan kertaan. Viimeksi kävin myös Auschwitzissa sekä Novy Hutassa ja Wieliczkan kaivoksessa - paljon erilaista historiallista nähtävää. Ympäröivä maaseutu on kaunista, kivoja kyliä, joissa mukavia ruokapaikkoja. Pidän kovasti ja olisin taas menossa. Ehkäpä ensi vuonna. Suosittelen ehdottomasti!
Siieltä tulee chopin ja chopinin etydiit. Kukaan ei aluksi ymmmärtänyt chopinin etydejä koska ne oli pelkkkää juksutusta kaiikki, pelkkää tekniiikkaaa.