Onko teillä valmistujaiset viikonloppuna?
Onko kaikki valmista ja tip top vai " vähän vaiheessa " vielä?
Millainen budjetti ja paljonko vieraita!
Meille tulee 30 vierasta ja juomiin mennyt 180, ekaam kauppakierrokseen 140 ja huomenna toinen mokoma. Silti halvempaa kuin pitopalvelu.
Kommentit (3)
Tuplajuhlat, suunnilleen sama määrä vieraita ja tänään tuli 250 euron kauppalasku sisältäen perheen ruuat tälle ja huomiselle päivälle. Kakut tulee leipomosta, kun ei riitä aika. Täällä on kaikki ihan levällään, siis ihan kaikki. Mulla on jalat kipeät ja oli jo pakko istahtaa hetkeksi. Yksi satsi leivonnaisiakaan ei onnistunut, joten täytyy keksiä jotain muuta. Ihan täysin ohjeen mukaan tehty, paitsi että koetin tehdä ilman maitoa, eli ei toiminut. Tuli kuivakoita. No on meillä ikkunat ja kaapit pesty, mutta lattiat täynnä tavaraa, jolle pitäisi keksiä joku tilapäinen säilytyspaikka...Huomenna pitää luututa lattiat ja leipoa loput, onneksi tuttuja ja turvallisia ohjeita, joissa ei voi epäonnistua.
vaiheessa,siivota ei voi kun on iso perhe joka sotkee+koirat,leipoakkaan ei viitsi vielä,että olisi sitten tuoretta tarjottavaa.Vieraita tulee n.23+oma väki,kauppaan tuntuu menevän kaikki rahat,mitä tilillä on.Mitä te muuten tarjoatte?
meillä on
kinkkupiirakka
feta-pinaattipiirakka
nakkikääröt
coctailtikut
patonki+juustoja
lakkakinuski täytekakku
pari juustokakkua (ehkä appelsiini)
arabialainen kuivakakku
keksi
suklaakonvehti
Kolmea eri salaattia, lihapyöryköitä ja kasvispyöryköitä, cocktail-leipiä, täytekakkua ja pieniä leivoksia, pikkuleipiä ja kuohuviiniä