Hei sinä pullukka! Miten pukeudut kesäisin?
Olen hieman ylipainoinen, löytyy mahaa ja reittä, Olen aina pohtinu kesäisin miten pukeudutaan viileästi melkein 30 asteen kuumuuteen.. Kaupoissa tunnutaan myyvän vain niitä ihan minipituisia shortseja matalalla vyötäröllä joissa sitten reisi läskit hölskyy ja maha roikkuu.. Hameita ei voi pitää ilman sukkiksia tai legginsejä kun reidet hankaa yhteen ja se tuntuu todella kivuliaalle.. aina tuntuu sitten kesällä että on liikaa päällä eikä saa väri jalkoihin kun verhoan ne aina legginseihin tai capri housuihin :/
Onko jollain vaikka hyviä vinkkejä ja linkkejä mistä saisi ostettua kivoja kesävaatteita koossa 42-46!
Kommentit (15)
Pukeudun narutoppihin, joissa on pitkä helma. Malleja löytyy H&M:ltä, Gina Tricot'sta ja vastaavista halpakaupoista ihan hyvin. Pidän myös avokaulaisista tunikapaidoista.
Käytän shortseja tai "pyöräilyshortseja, joskus minhameen kanssa, Toimivat myös mekon alla. Pitkälahkeiset liehuvat housut käyvät korkeiden pistokkaiden kanssa.
Vältän ballerinoja ja muita tohveleita, jalkaan saa lisää pituutta koroilla. Kaikenlaiset kiilapohjaiset pistokkaat ovat lemppareitani, niillä on helppo kävellä.
Rannoilla olen bikineissä ottamassa aurinkoa, mutta vesileikeissä riehuessa uimapuku.
painoa 97kg
Nuo pyöräilyshortsit voisin käydä ostamassa! en tullut ajatelleeksikaan sitä vaihtoehtoa :) Uikkariksi löysin Cittarista kivan uimatopin ja shortsimallisen alaosan niin ei tarvitse mahamakkaroita kaikelle kansalle näytellä -Ap
Olin jonkun aikaa kokoa 40. Käytin tunikoja ja kesämekkoja legginsien kanssa. Ne tunika-leggari-yhdistelmät on haukuttu täällä moneen kertaa lihavien päälle puettuna, mutta niin on myös liian paljastavat asut lihavilla. Eli koskaan ei kaikki ole tyytyväisiä. Pukeudu sellaisiin vaatteisiin joissa tunnet itsesi itsevarmaksi ja jotka ovat mukavat päällä.
Laihduin aika nopeasti, ja vasta koossa 36 aloin uskaltaa käyttää vartalonmyötäisiä vaatteita, olin niin epävarma itsestäni enkä hahmottanut kokoani. Nyt olen kokoa 34. Tunnen itseni vieläkin ajoittain pullukaksi ja epävarmaksi, eli eipä vienyt laihtuminen korvienvälistä sitä pois.
Mutta jos näen ylipainoisen jolla on vartalonmyötäiset vaatteet ja kävelee ryhdikkäästi eikä häpeile vartaloaan, ajattelen että nätiltä näyttää. Pitkälti ryhti ja asenne ratkaisee, vaikka tyylitajua toki tarvitaankin.
Älä vaan laita narutoppia, jos hiukankin on yläpäässä ylimääräistä tavaraa. Mulla on sitä läskiä ihan olkapäissä ja käsivarsissakin, vaikkei rinnat superisot olekaan. Narut olkaimina korostaa sitä "massevuutta". Ehdottomasti parempi sellainen hihaton paita sitten, jossa on useampi sentti sitä olkainosaa. Tasapainottaa yläkroppaa paremmin.
Mä käytän kesällä caprileggareita ja tunikaa tai sitten ihan kevyttä puolihametta ja siinä t-paita tai hihaton paita. Hameessa on tosiaan se ongelma, että enemmän kävellessä reidet kipeytyy. Eli hame vain silloin päälle, kun tietää, että ei tarvi kävellä paljoa. Caprileggarit on sitten kävelyreissuja varten.
Edellinen lisää: Tosiaan korkoa jalkojen alle. Jos vaikka saat 5 senttiä pituutta lisää, laskee "painoindeksisi" heti (heh, vähän huumorilla) eli näytät hoikemmalta. Oikeasti korot kyllä hoikentaa. Ballerinat on pahimmat, kun ne on ihan lätyskät ja sitten niissä on sellaiset ylileveät jalat tursuamassa.
Onko nyt kyse siitä, että pitää näyttää hyvältä vai viihtyä kuumilla ilmoilla? Minusta naruolkaimet ovat ihania, ei tule liian kuuma. En ala suojella kenekään verkkokalvoja ulkonäöltäni.
legginsit ja toppi. Graaauuuu NAMS SLURPS
Hyviä vinkkejä tuli kaikilta ja juu sitä mukavuutta lähinnä haen mutta onhan se tärkeää myös miltä se vaate sitten näyttää :D Tosiaan ongelmana on lähinnä reisialue kun ei sopivanlaisia shortseja löydy mitkä ei olisi ihan minimittaisia ja hame on vaan epämukava jos jalat on paljaana.. Ballerinoja käytän vaikka lättäjaloilta näyttäisiki koska ne nyt vaan on niin mukavat :P Taitaa kuulua tämäkin ongelma kategoriaan "first world problems", mutta jostainhan sitä apua on näinkin pieneen ongelmaan pyydettävä :) -ap
[quote author="Vierailija" time="29.05.2013 klo 10:18"]
legginsit ja toppi. Graaauuuu NAMS SLURPS
[/quote]
Ei kannata kuunnella niitä, jotka haukkuvat leggareita ja tunikoita/mekkoja. Esim. mun äiti, joka on aika ylipainoinen ja jolla on suonikohjuja, näyttää kivalta leggareissa ja mekossa. Hänellä on kyllä aika hoikat sääret. Musta siinä on kesävaateyhdistelmä, joka todella pukee häntä.
Pellavahousut ja pellavacaprit. Minulla on useita värejä Signature merkkisiä. Samalla merkillä on kivoja tunikoita. Viskoositunikat on myös viileitä kesällä samoin ohuet intianpuuvillaiset. Minulla on tosi isot rinnat joten topit näyttää aika härskiltä. Vatsaa ei ole niinkään vaan reisiä ja peppua.
Muuten väljä ohut tunika on minusta viileämpi kuumalla kuin trikootoppi.
En välitä tuon tavaallista tämän palstan rääväsuiden kommenteista. Pään aukomista heillä tuntuu olevan ihan kaikesta, mutta asiallinen puhe onkin jo haastavampaa.
Joo, kannatan pyöräilyshortseja! Esim. Seppälästä sai viime kesänä. Nimenomaan just mekon alle, sieltä ei niitä kukaan nää, mutta reidet ei hinkkaa yhteen ja koivet saa olla silti rusketusalttiina :)
Täytyy käydä kaupoilla pyörimässä ja metsästämässä niitä shortseja! Mun tuurilla vaan ku lähen jotain tiettyä ettimään niin ei muuten löydy.. :D
Laita hameen alle sellaiset lahkeelliset (reisimittaiset siis) alushousut. Mummo-osastolta löytää vaikka anttilasta. Voi käyttää mekkkoja ja hakeita ilman reisien hinkkausta ja kukaan ei noita sieltä alta näe.
t. toinen pullukka