Haluaisin ostaa tuon Helsingin edustalla olevan Hylkysaaren kasarmeineen, paljonko mun kannattaa tarjota siitä?
Olisi leppoisa paikka asustella. Lyhyt matka keskustaan..
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/valtio-myy-kokonaisen-saaren-helsing…
Kommentit (20)
Venäläiset sen ainakin yrittää ostaa, niinkuin Katajanokanluodonkin yrittivät.
Lyön vaikka vetoa että joku venäläinen liikemies tekee siitä tarjouksen.
Olen ihan varma, että kaavamäätäykset estävät kaikki mahdolliset käyttötarkoitukset, ellei ostaja ole todella hyvin poliittisesti verkostoitunut. Ei kannata tarjota mitään.
Tarjoa 5 euroa. Enempää ei kannata tarjota, maksun aika on kaupanteon jälkeen.
Rakennus voisi toimia vastaa nottokeskuksena.
Vitsi, vitsi.
Opisto, koulu tms.?
Nyt sen ostanee joku ulkomainen firma...
Vierailija kirjoitti:
Tuohon kasarmiin mahtuu jo isompikin perhe.
Somppuja?
Minä ajattelin ostaa tuon Helsingin Mannerheimin tien ja rakentaa sinne muutaman hotellin.
Saari on kaavoitettu yleiseksi virkistysalueeksi/puistoalueeksi, joten tavallinen rahvas saa unohtaa haaveilut omasta saaresta ilman ulkopuolisia. Vanhoja suojeltuja rakennuksiakaan ei saa ilman asemakaavan muuttamista rajattua tontiksi ilman hirveää vääntöä plus ajan ja rahanhukkaa, varsinkin jos ei ole suhteita.
Tarjoaisin kympin ja unohtaisin asian.
Enpä tiedä miten mukava tuolla olisi asustella.
"Saaressa on kaksi suojeltua rakennusta. Näistä tunnetumpi on vuonna 1910 valmistunut luotsikasarmi, jonka tiloissa Merimuseo toimi. Vähemmän tunnettu on saaren toisessa päässä sijaitseva huvila Villa Ida. Näitä rakennuksia ei saa purkaa. Niissä saa myöskään tehdä sellaisia lisärakentamis- tai muutostöitä, jotka tärvelevät kulttuurihistoriallista arvoa."
"Koko saaren rakennusoikeus on lainvoimaisen asemakaavan mukaisesti 4900 kerrosneliömetriä. Rakennusoikeudesta noin puolet on käyttämättä.
Hylkysaari on määritelty asemakaavassa virkistysalueeksi. Tämän vuoksi saareen ei voi nousta varsinaisia asuintaloja, vaan rakennusten tulisi olla yleisessä käytössä."
Vanhoihin rakennuksiin ei saa remontoida mukavuuksia ja uusia rakennuksia ei saa rakentaa. Lisäksi yleistä virkistysaluetta eli mitään omaa rauhaa ei ole.
Johonkin kulttuuritoimintaan tuo toivottavasti menee.
Jollekin rikkaalle hyvä mökki. Aidat vain ympärille, että köyhät pysyy poissa.
Paavo Lipposen bulvaaniyhtiö ostaa sen kaasuputken valvontatukikohdaksi.
Vierailija kirjoitti:
Jollekin rikkaalle hyvä mökki. Aidat vain ympärille, että köyhät pysyy poissa.
Jos olisin multimiljonääri, kiertäisin tuon paikan kaukaa. Hulppea mökki voisi olla kiva, mutta vain sellainen, jota saisi käyttää johonkin.
Heh, ajankohtainen keskustelu. Saari on myynnissä ja ostopuuhissa ollaan... Www.hylkysaari.fi
Laitetaan vielä linkkinä, jos Google alkaisi huomata: [url=http://www.hylkysaari.fi]www.hylkysaari.fi[/url]
Muutama milli on löydyttävä, jotta tuon onnistuu saamaan.