Mistä pitkään kotona olleelle äidille töitä?
Kaveri ollut pitkään, lähes kymmenen vuotta kotona hoitamassa lapsia. Vuosien mittaan vanha duuni loppui kokonaan (yritys lopetti toiminnan) ja miehen työn takia asuivat Suomessa kahdella paikkakunnilla ja ulkomaillakin. Nyt kaverini on alkanut vaikuttaa tylsistyneeltä ja nuorinkin lapsi on yli kolme, niin olen alkanut ehdottaa hänelle töihin paluuta. Kaverini on kuitenkin kai ihan hukassa ja en oikein tiedä miten häntä tsempata tai auttaa.
Oli omien sanojen mukaan konttorirotta ennen ekaa äitiyslomaa ja ala ihan eri kuin mitä aikoinaan opiskellut (humanisti). Olen itse myös ihan eri alalla ja en pysty häntä sitenkään auttamaan. Hänellä ei tunnu olevan mitään kontakteja esim, vanhan työn kautta.
Vinkkejä mitä voisin ehdottaa kaverille? Mitä hänen pitäisi tehdä? En usko, että on sitä tyyppiä, että kouluttautua esim. lähihoitajaksi eikä kai kaipaa vanhaa koulutusalantyötä, kun niitä on hankala saada. Kiitos vinkeistä.
Kommentit (4)
Nyt kesällähän voisi olla joku sijaisuuspätkä toimistossa, jonka voisi saada kokemusta omaava. Sen jälkeen voisi olla helpompaa saada joku pysyvämpi duuni. Kyllä kotiäitikin voi töihin päästä, jos osoittaa että kotonaoleilu on loppu nyt ja motivaatio on valtava päästä töihin.
Olen vaan kaveri, mutta aloin miettiä kaverini tilannetta, kun viikonloppuna tavattiin pitkästä aikaa. Mä en tiedä onko kaverilla oikein motivaatiota, kun rahan takia ei ilmeisesti ole pakko mennä, kun on jatkanut kotona, vaikka nuorin täytti 3-v viime vuonna. Jotenkin kai kuitenkin haluaisi töihin,kun puhuu, että kaikki kaveritkin jo takas töissä eikä äitilapsitreffejä ole enää päivisin yms.
Lähinnä mietin mitä sanoa, että laittaa cv:n kuntoon ja alkaa lähetellä sitä avoimiin paikkoihin vai kehotanko työkkäriin? Tietenkin hänen pitää itse motivoitua myös, mutta miten tukea kaveria motivoitumaan? Kaveri on auttanut mua vaikeissa tilanteissa, niin olisi kiva pystyä sanomaan jotain mullistavaa :)
ap
Mieti ensin, mikä siinä motivaatiossa mättää. Vaikea kenessäkään motivaatiota on herättää, jos sitä ei ole. Pelkääkö hän vaikka töihin menoa, ettei osaa enää? Sellaisessa onkin jo helpompi auttaa! Ehkä kannattaisi jutella kaverin kanssa ensin näistä asioista, ihan normaali juttelunaihehan työhönmeno on. Autat sitten, kun on sen aika. Hiotte vaikka hakemusta jne.
Eli olet itse tuo äiti vailla töitä?