Miksi niin moni nainen vaappuu kävellessään?
Siis en puhu nyt raskaana olevista - vaan yleensäkin. Naurettavan näköistä kun monet nuoretkin kävelevät kuin lonkkavikaiset mummot. Opeteltaa kaunis naisellinen kävely!!
Kommentit (11)
Hyvin monilla ihmisillä on eri pituiset jalat.
[quote author="Vierailija" time="13.05.2013 klo 16:26"]
Siis en puhu nyt raskaana olevista - vaan yleensäkin. Naurettavan näköistä kun monet nuoretkin kävelevät kuin lonkkavikaiset mummot. Opeteltaa kaunis naisellinen kävely!!
[/quote] Kävelevästä naisesta tulee usein ankka tai hanhi mieleen. Mutta ei siinä mitään; lystikäs elukkahan se on.
Mä opettelin kävelemään sen jälkeen kun olin oppinut ryömimään. Ei ole tarvetta opetella samaa asiaa uudestaan jos silloin meni pieleen. Tosin mulle ei kukaan ole maininnut tuosta vaappumisesta.
Olisit perinaiselliseen tapaan vaan onnellinen jos osaat itse kävellä mielestäsi naisellisesti ja muut ei. Silloinhan sä näytät paljon paremmalta kun kaikki muut :)
Koska toinen jalkani vammautui pienenä, kun rattijuoppo ajoi autoamme päin.
Minulla on lonkkavika, joten lonkka toisinaan muljahtelee. Rapuissa joudun pitelemään kaiteesta siltä varalta, että lonkka yhtäkkiä pettäisi. No, ihan kiva jos tuossakin sulle, Ap, riittää nauramista ;(
Vaaputtavat naiset ovat juuri niitä, jotka eivät osaa kävellä korkokengilläkään. Varmaan niillä crocseilla on kiva vaappua.
[quote author="Vierailija" time="13.05.2013 klo 16:34"]
Mä opettelin kävelemään sen jälkeen kun olin oppinut ryömimään. Ei ole tarvetta opetella samaa asiaa uudestaan jos silloin meni pieleen. Tosin mulle ei kukaan ole maininnut tuosta vaappumisesta.
Olisit perinaiselliseen tapaan vaan onnellinen jos osaat itse kävellä mielestäsi naisellisesti ja muut ei. Silloinhan sä näytät paljon paremmalta kun kaikki muut :)
[/quote]
Mulla nyt ole mitään sen dramaattisempaa tapahtunut, mitä nyt kulumarasitusta polvissa. Fysioterapeutti käski opetella uudestaan kävelemään. Ja ei se ollutkaan niin helppoa! Jalat veti iinesankkamaisesti sivuille, ellei oikeasti keskittynyt.
Ei mua haittaa se, miltä näyttää. Mutta väärä kävelytapa rasittaa polvia, nilkkoja ja lonkkia väärällä tavalla. Aloittaja kirjoitti ärsyttävästi ja väärin perustein, mutta silti ihan asiaa.
Kyllä mä katson nuorten naisten perään pää ohjeita täynnä - en siksi, että meno vaikuttaa ankkamaiselta vaan siksi, että säälikää niveliänne, kaipaatte kivutonta kävelyä kun se ei enää ole niin yksinkertaista.
No kuule, kyllä ne miehet vaappuu yhtä paljon kuin naisetkin, eikä ole yhtään kauniimpaa se. Mutta silti saavat miun pulestani vaappua, jos siltä tuntuu, sekä miehet että naiset.
Ysi, tarkoitin tuon niin etten aio opetella ns. naisellista kävelytapaa, ap:n mielestä kun se on oikea tapa kävellä. Itse en osaa rinnastaa terveellistä ja naisellista kävelytapaa samaksi asiaksi, voin toki olla väärässäkin.
Tarkoituksenani ei ollut pahoittaa kenenkään mieltä eikä varsinkaan mollata ketään, joka on joutunut/joutuu opettelemaan kävelyn uudestaan.
Kukaan ei ole huomauttanut, että kävelisin huonolla tavalla, ei esteettisesti eikä fyysiseltä kannalta katsottuna. Kuljen päivittäin vähintään 10 kilsaa kävellen, joten toivon osaavani kävellä oikein. Esteetisyyden takia en uudelleen opettele kävelemään.
Anteeksi jos loukkasin sinua.
Minä ainakin siksi ajoittain, että lonkat ja polvet ovat niin sietämättömän kipeät nivelrikon vuoksi. aatii kovasti keskittymistä olla "vaappumatta" ja kävellä normaalin näköisesti. Välillä on helpompia kausia. vm-70
Minulla on toinen jalka vähän lyhyempi. Hyvä, jos viihdyttää.