Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

--------Tammikuiset 06 kesähelteissä--------

10.07.2006 |

Hei,



en löytänyt tämän viikon listaa, joten aloitan nyt ma-ti välisenä yönä.



Oltiin tänään vihdoin neuvolassa ja mitat oli huimat 11850g ja 71cm. Täällä siis hilluu kunnon sumopainija. Sanoivat neuvolassa että voin aloittaa kiinteiden antamisen kaksi kertaa päivässä. Nyt olen antanut kaksi viikkoa kiinteitä kerran päivässä. Kiva kun voi antaa jo noita kiinteitä, sillä imetys ei enään onnistu istualtaan, joten hankala kaupungilla löytää imetyspaikkaa makuultaan.



Liikkuminen on jo parempaa eli enemmän kääntyillään ja heilutaan muutenkin. Nämä helteet kyllä saaneet pojan hiukan ärtyisäksi, mutta otetaan päivä kerrallaan.



Ei täällä mitään ihmeempiä. Suomen kesä on ihana!



T.äitee ja Titus-mussukka

Kommentit (45)

Vierailija
1/45 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä onko tälle viikkolle jo uusi viikkopino, mutta jatkan tähän samaan....oon ollu niin laiska kirjottelemaan kesäaikaan yhtään mitään. Osaltaan saattaa vaikuttaa,että ollaan oltu tosi paljon mökillä, kun oli kotona niin älyttömän kuuma. Mökillä oli mukavan viileää nukkua ja muuteskin ihanaa olla, kun välillä pääsi järveen pulahtamaan.



Aino kasvaa kovasti ja on oikea hymytyttö - kaikilla kolmella hampaallaan :-). Kaikki siististi rivissä alhaalla, eikä ylhäällä näy vielä mitään. Puoli vuotta tuli täyteen 11.7. ja mitat olivat 70 cm ja 8655 g, eli meidän neiti on aika jytky...tai ainakin minusta siltä tuntuu, kun häntä kantelee sylissä. Hyvin kasvaa ja kehittyy.



Liikkuminen on lähinnä pyörimistä paikasta toiseen, vähän yrittää käsien varassa vetää itseään eteenpäin tai sitten peruuttaa. Konttaaminen ei vielä suju, kun etu- ja takapää ei ole ihan balanssissa - nousevat eri aikaan ilmaan. Aika vahdittava alkaa olla - stereoita on käynyt räpeltämässä useammin kuin kerran ja eilen kiikutteli itseään käsien varassa kirjahyllyn kahvoissa. Yhtään en uskalla jättää pidemmäksi aikaa lattialle valvomatta, kun neiti löytyy milloin mistäkin.



Syöttötuolissa meilläkin istutaan ja pikkuhiljaa ollaan ruvettu opettelemaan syömistäkin siinä. Se onkin kova juttu ja ilmiselvästi Aino itsekin nauttii, kun saa istua muiden kanssa samassa pöydässä.

Muutekin neiti istuu jo aika napakasti lattialla tyynyt sivuilla ja selän takana, neuvolassa sanottiin että saa ruveta istuttamaan kun on puoli vuotta mittarissa.



Uusin hitti meillä on vauvakeinu, jonka mies viritti viikonloppuna pihalle. Ostettiin keinu, jossa oli 2 tavallista keinua ja yksi jossa 2 lasta voi istua vastakkain. Toinen tavallinen otettiin pois ja laitettiin tilalle vauvakeinu. Siinä on ihanaa keinua ja oikein kovat naurut tulee joka kerta, kun vauhtia antaa lisää.



Meillä on pikkuhiljaa aloiteltu lihasoseita, tosi ihan varovasti. Mutta tuntuvat maistuvan neidille hyvin. Puurot menevät kanssa, varsinkin iltapuuro on kova juttu. Aamulla annan yleensä velliä. Hedelmäsoseita ei huoli pelkästään, puuron seassa maistuvat kyllä. Kasvissoseet ovat kovempi sana. Maitoa menee noin 4-6 NAN purkillista päivässä, yöllä syö vielä melkein minuutin tarkkuudella klo 12, 3 ja 6. Neuvolassa sanottiin että tuo välisyöttö voisi ruveta jo jäämään pois, mutta minkäs teet kun neiti ilmiselvästi huutaa ruokaa ja juo kyllä aina pullon tyhjäksi joka kerta. Vettä ei huoli oikeastaan yhtään, liruttaa toisesta suupielestä sitä mukaa vettä pois kun sitä pullosta tulee.





Uusivauva: Ei pahemmin vauvakuumetta ole, vaikka välillä kyllä on käynyt mielessä. Katsotaan ainakin siihen asti kunnes Aino on 1 vuoden ikäinen. Tosin jos ehkäisy pettää, niin sitten onkin eri juttu. Mutta suunnitelmissa ei ainakaan vielä ole.



Siinähän niitä kuulumisia meiltäpäin...taidanpa pukea neidin ja lähteä kävelylle, kun ilma on noin ihana.



Ollaan muuten lähdössä ensi maanantaina Pärnuun lomalle 4 päiväksi. Vähän jännittää, että miten pullojen pesu yms sujuu siellä ja muutenkin loma vauvan kanssa.....



Mami + Aino 6 kk ja viikko



Vierailija
2/45 |
19.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noista sormiruuista kyselisin teiltä.. oletteko antaneet ja mitä? Itse ollaan pelkällä leiälinjalla (siis sitä pehmeän leivän keskustaa) ja banaani sipruja..



Ja vaipoista.. mitkä vaipat teillä käytössä? Tää ajatus kanssa noista keskustelun avauksista. Itsellä kun ei ole tullut vielä mieleen edes ostaa housuvaippoja:) Väliin kyllä työtä ja taistelua saada teippivaipat jalkaan, mutta silti. Ei vaan ollut tullut edes mieleen. Ei kyllä huonoidea varmaan ole aloittaa " jo" nyt niiden käyttöä.



Meillä neiti aamu-unillaan. Nukkunut jo 1,5h. Unien pituus lisääntynyt viime viikkoina! En tiedä johtuisiko siitä, että on oppinut nukahtamaan kaikille unilleen omaan sänkyynsä, ja näkyy nukkuvan masullaan.. .



Mahara

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/45 |
20.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,



Joku täällä kyseli, onko teidän vauvoja haukuttu läskiksi. Vaikka Titus painoi 5,5 kk neuvolassa 11850g ja pituus oli 71cm niin ei oo kukaan haukkunu läskiksi. Kaikki vaan sanoo, oho, ompa iso. Se on äitin oma pullukka mussukka, mutta ei saa sanoo läskiksi!



Titus oppi viikko sitten kääntymään ihan kunnolla selältä mahalla ja sen jälkeen yöt muuttuikin rauhattomaksi, kun välillä herää mahaltaan eikä pääse takasi selälleen.



Titus syntyi TAYS:ssa eli onko täällä muita tamperelaisia?



Nyt olen antanut kahdesti päivässä kiinteitä. Kiva kuulla että muillekaan vauvoille ei pelkkä hedelmäsose aina maita. Olen asiaa ihmetellyt kun kasvikset kuitenkin menee hyvin alas.



No, nyt taidan mennä nukkumaan.

Vierailija
4/45 |
21.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä siis 22.1. TAYS:ssa 2A:lla syntynyt poika, eli huomenna tulee puoli vuotta täyteen! Meilläkin on pieni pullero vauva, tosin pituuskin menee plussakäyrillä. Ensi viikolla vasta 6kk neuvola, mutta 5kk neuvolassa oli 9kg ja 70cm. Ei meille kukaan ole läskiksi, eikä edes isoksi sanonut, enemmän ehkä itse vaan vitsailen meidän jättivauvasta.



Soseista: Meillä on kummasti muuttunut parempaan suuntaan soseiden syönti, kun alussa tuntui että se syöminen oli niiiiin sottaista puuhaa, ja hidasta, eikä vauva selvästikään hoksannut syömisen tarkoitusta. Mutta aloitin tuossa 5kk paikkeilla aamupuuron syönnin (Piltti kaurapuuroa) niin se muutti pojan ruokailuhaluja kummasti, nyt suu on aina auki kuin linnunpoikasella:) Nykyään annan siis aamupuuron hedelmäsoseen kanssa ja 2 soseateriaa päivässä. Ja syöttötuoliin ollaan laitettu tyyny selän taakse istumaan, pari viikkoa on siinä istuttu hienosti! Sitteri taas on menneen talven lumia, ei viihdy siinä ollenkaan...



Vesi: Ainut miten vesi maistuu, on lasin reunasta, josta huulet törröllään odottaa saavan vesihörpyn. Nokkamukia poika ei hoksaa ollenkaan, ja jos tuttipullosta tulee vettä, niin ilme on sen mukainen, että " mitä hittoo, eikös täältä pitänyt maitoa tulla!" .



Vauvakuumeesta: Kyllä, sitä on podettu jo tämän vauvan syntymästä asti! Mutta kävi semmonen juttu, että sain vakkari työpaikan, joka pitää aloittaa lokakuussa heti äitiysloman loputtua, joten vauvahaaveet saa siirtyä hieman edemmäksi. Ehkä sitten talvella voi taas ehkäisyä jättää pois... :)



Liikkumisesta: Mahalleen kääntyi siinä 5kk paikkeilla, ja nyt pyörii akselinsa ympäri tosi ketterästi ja viihtyy lattialla leikkimässä. Jos joku lelu karkaa kauemmaksi, niin poju heittää kädet kylkien viereen taakse ja potkii vimmatusti, sillä keinolla ei tosiaan eteen päin paljon pötkitä.

Vierailija
5/45 |
21.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei Tammikuiset,



Menikin aikaa ennenkui sain kirjoitettua. Ollaan oltu paljon mummolassa tytön kanssa ja iskä on jäänyt rakentaa meitin taloa. Nyt on taas aikaa vienyt pakkaaminen, muutto vihdoin edessä ens viikolla. Vaikka on sitä raksaamista edelleenkin, on mukavaa että ollaan koko perhe yhdessä. Isännän ei tarvii enää hypätä työpaikan, raksan ja kodin väliä. Jatkossa vaan työpaikan ja raksakodin .



6kk neuvolassa 4.7 mitat; 8.750kg ja 66cm. Eli käyrillä edelleen Lyhyt ja pullea. Miten teillä muilla, onko teilläkin seuraava neuvola 8kk iässä? Meillä vaihtuu just asuinkunta, pitää soitella ja kysyä miten siellä mennään.



Tyttö on ollut viimepäivät uskomattoman iloinen, kokoajan kiljumassa ja suu korvissa hymyilemässä. Ja jaksaa välillä viettää pieniä hetkiä itsekseen lattialla pyörimässä. Toisaalta kaipaa kovasti seuraa, välillä haluaisi vaan sylitellä ja olla lähellä. Ryömitty meillä ei vielä ole, jos nyt ei lasketa noita vahingossa eteen/taaksepäin mentyjä " maileja" (lue 10-30cm). Mutta kovasti sennäköistä touhu jo on että kyllä se siitä vielä lähtee..



Syöttötuolia meillä ei vielä ole. Tuntuu etten yhtään tiedä millaisen sitä hankkis. Kovasti jokapaikassa kehutaan tota TT tuolia, mut mä en tykkää sen ulkonäöstä. Tykkään enempi niistä perinteisennäköisistä. Kumpi sitten on tärkeämpää, toimivuus vai ulkonäkö? Tärkeintätaitaa olla hinta ja turvallisuus!



Syöminen n meillä vielä pientä. Soseita on syöty vissiin 1.5kk?, Mutta 3 X päivässä vasta uppoaa. Silloin syödään kerrallaan max 0.75dl. Tyttö vaan ei jaksa enempää ja jos lisäisin kiinteiden osuutta, jäis maitomäärät liian vähäisiks. Toisaalta kyllä ne määrät vielä ehtii kasvaa. Tyttö ainakin kasvaa ja on tyytyväinen. Kasvissoseen vaihdoin eilen lihakasvissoseseen, muut kerrat syödään puuroa ja hedelmää.

Yöllä meillä vielä hereillään syömään / muuten vaan. Viime yönäkin tutilla yritin rauhoittaa, jatko vaan itkunkitinää, otin sitten viereen syömään, mutta tyttöpä nukahti heti kun pääsi viereen. Näin on käynyt ennenkin. Jokohan sitä tyttö vois kaipailla öisin läheisyyttä (eroahdistus)? Vaikka eikö se eroahdistushomma oo vasta vähän myöhemmin? Eka hammaskin on pukannut ittensä näkyviin, sekin tietty voi vaikuttaa näihin syönti/nukkumisjuttuihin.



Mites teillä muilla yöt menee? Toivon edelleen nukkuvani joskus koko yön heräämättä, vaikka iän puolesta taitaa taas olla edessä levotomammat yöt. Nythän yöt on olleet vielä ok, heräämistä vain 2-3x. Kunhan noi kiinteät alkaa paremmin maistua, niin ehkäpä sitten..



Muuton myötä meillä alkaakin 1-1.5kk nettihiljaisuus, ennenkuin saadaan piuhat paikoilleen ja kaapelit kaivettua loppuun.



Hyvää kesän jatkoa toivotellen Suhoska ja Pikku-Siili 020106

Vierailija
6/45 |
21.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tultiin mökiltä käymään 6kk neuvolassa, mitat oli 8590 gr ja 68 cm. Oltu pääasiassa rintamaidolla, pikkasen soseita maisteltu. Meillä hedelmät maistuis paremmin kuin kasvikset. Mutta olen antanut nyt aampäivällä aina kasvissosetta ja iltapäivällä hedelmäsosetta. Puuroa tai velliä en ole vielä tarjonnut.Meillä käytetään sekä teippi- että housuvaippaa. Yöt nukutaan edelleen rauhaisasti, tosin maitoa hörpitään yön (21-08) välillä 2-4 kertaa. Pikkukakkosta ei olla mietitty, ja mietitäänkin asiaa varmaan vasta kun juniori täyttää 1v...



Jaaha kuuluu itkua, pitää rientää!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/45 |
21.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pojalle tulee ensi maanantaina täyteen 6kk, mutta tänään jo käytiin puolivuotisneuvolassa. Mitat olivat: 7715g ja 68,5cm. Painossa mennään vähän miinuksella, mutta se on kuulemma ihan tyypillistä rintalapsille. Täällä muut jo tuntuukin olevan konkareita kiinteissä, meillä on vasta tällä viikolla aloiteltu. Eli ekat kolme päivää annoin pelkkää porkkanaa ja nyt kahtena päivänä peruna-porkkanaa. Tänään lämmitin sosetta reilun ruokalusikallisen ja se hujahtikin ihan hetkessä! Jes, poitsu siis vihdoin älysi mitä sille ruoalle pitää siellä suussa tehdä! Eli huomenna tarjotaan siis jo isompaa satsia.



Me ollaan oltu kesäloman vietossa mummolassa, nyt vaan tultiin pikaisesti piipahtamaan kotona ton neuvolakäynnin yhteydessä. Joten on tää netissä roikkuminenkin jäänyt vähemmälle ja tullut enempi haisteltua maalaisilmaa... =)



Me siirryttiin vähän aikaa sitten käyttämään Pampersin Activ Fit -vaippoja. Ne on aivan huippuja! Ne siis on teippivaippoja, mutta paljon helpompia laittaa päälle kuin tavalliset teippivaipat ja ainakin meillä pitävät todella hyvin, koska pysyvät hyvin paikoillaan. Housuvaippoja myös kokeiltu, mutta nuo Activ Fitit on tällä hetkellä ihan suosikkeja.



Öisin poitsu heräilee 2-3 kertaa, viime yönä klo 1, 4 ja 6. Sitten meneekin aamusta pitkään ennen kuin heräämisen jälkeen syö. Eli syö vasta 9-10 aikoihin. Eiköhän nuokin ryhmit tässä hiljalleen muutu, kun aletaan enempi noita kiinteitä syödä.



Vielä poitsu ei ryömi, eikä konttaa, paitsi vähän pääsee takaperin! Ja pyörii kovasti napansa ympäri! Saas nähdä milloin hoksaa konttaamisen! Mutta nyt täytyy mennä, iskä on ulkona nukuttamassa poikaa, mutta huudosta päätellen uni ei taida tulla... =)



Ansu79 ja poitsu melkein 6kk

Vierailija
8/45 |
21.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille ei ihmeitä. Puoli vuotta tuli pojalla täyteen keskiviikkona ja soseita on aloteltu varovasti maistelemaan. Kesäkurpitsaa ja porkkanaa. Kumpikaan ei vielä vaikuta pojan herkuilta. Yökkäysrefleksi menee äkkiä päälle kun saa sosetta suuhun ja äkkiä keksi myös sen, että päätä voi kääntää toiseen suuntaan ja pitää suun tiukasti kiinni=)

Me mennään puolivuotisneuvolaan vasta ens tiistaina, joten mitään en painosta tai pituudesta osaa sanoo vielä, mut tuntuu, ettei poju ees hirveesti oo kasvanu.

Joko ootte harjotellu pottailua? Mä oon muutaman kerran vaipanvaihdon yhteydessä istuttanu potalla ja kovasti se poikaa ainakin vielä naurattaa.

Poika pyörii kovasti ja pungertaa konttausasentoon, mutta ei vielä osaa lähtä liikkeelle. Joskus yrittää konttausasennosta myös pyörähtää istumaan, mut ei viel oo onnistunu. Taaksepäin peruuttaa sujuvasti ja aina saakin olla ettimässä pöydän tai sängyn alta...

Joo, ei kai tän kummempia. Jatketaan syöntiharjotuksia, jospa sitä jossain vaiheessa alkaa oikeesti ruokaa upota massuun asti. Palaan asiaan ens viikolla neuvolan jälkeen.



Millamalla ja poju 6kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/45 |
22.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä neiti ensviikolla 6kk ja neuvolakin sillon sitten.

Meillä mennään vieläkin tissimaidolla,välillä on saanut suuhun ihan pikkasen maistiaisia.Nyt pitempiaika ettei mitään,no jos ensviikolla sitten aloittelis ihan " virallisesti" noi pöperöt:)

Musta on ollu niin helppoa ku maitoa vaan on syöny,ei tarvi matkoilla huolehtia ku tissi suuhun ja se riittää vallanmainiosti vieläki.



Meillä oppittu ryömimään 5kk2vkon iässä ja lujaa jo menee,konttausasentokin löytyi melkein samantien ja eilen siirsi kättään eteenpäin..Saas nähä millon lähtee konttaan,sisko konttas 6kk2vko ja samoihinaikoihin oppi mene menemään ite istumaan.



Yöt menee 1-2 syötöllä ja hyvin nukkuu,välillä vähän levotonta kylläkin.Nyt ku olen antanu nukkua missä asennossa vain niin masulta neiti yleensä löytyy:)Siinä samalla voi ryömiä vaikka vähän eteenpäin sekä pyöriä kuin väkkyrä.. unissaan tietty;))



Neljännestä lapsesta on puhuttu tai siitä annetaanko vaaville mahdollisuutta tulla medän perheeseen;)

Sen aika ei kumminkaan ole vielä,onhan meillä tässä vauva ja nyt nautitaan ja annetaan neitin olla vuorostaan pienin vielä hetki ainaki.



Nyt tissitteleen,sitten kauppaan pikaseen ja matkalle serkun häitä juhlimaan maalle! Jännitävä päivä heillä,onneks omista on jo 6 vuotta,huh!Kyllä se aika vaan menee hurjaa vauhtia eteenpäin..



Terkuin Vell@ ja lapset

Vierailija
10/45 |
22.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin just mietin, että miten helppo ois ollut joku 6kk täysimetys:) Helppo ja helppo, mutta toivottavasti ymmärrätte mitä tarkoitan. Ei välttämättä mikään helppo! Mutta nyt tuntuu että päivät täyttyy yhdestä syöttämisistä, Ruuan laitosta ja ruokasotkujen siivoamisesta:)



Meidän normi päivä NOIN ruokien ja unien suhteen:



herätys n. 7

*maitoa



Unille tunnin päästä heräämisestä ja unta n. 1h



*aamupala, puuro + hedelmäsose n. klo 9 + maitoa



Unille n.klo 11 ja unta 1-2h



*lihasose n. 12.30 (+ hedelmäsosetta, jos maistuu) + maitoa



Unille n. 15, tunniksi



*kasvissose n. 16.30 + maitoa (+ hedelmäsosetta jos maistuu)



iltaunet, puoli tuntia, n. 18.



*Unien jälkeen puuro + hedelmäsose



Iltapullona velliä, unille n. 21.



Maitoa pullosta aina väliajoin, tarpeen vaatiessa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/45 |
22.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puhuit syömisistä, niin kysyisin että minkä verran teillä menee korviketta esim. lihasoseen tai puuron jälkeen? Meillä jouduin pojalta pienentämään aamupuuroannoksen kokoa, koska muuten ei juo NANia ollenkaan. Meillä menisi kiinteitä vaikka kuinka, mutta sitten ei meinaa pullo kelvata. Neuvolan suositusten mukaan kuitenkin joka aterialla pitäisi äidinmaitoa tai vastiketta tarjota. Elikkäs kertokaas määriä, niin mielenkiinnosta vertailisin. Eevi ja Leevi

Vierailija
12/45 |
22.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en tarjoa korviketta ollenkaan soseen yhteydessä, vaan hörppyytän vettä lasista. Annan korviketta yleensä sitten ruokailujen välissä, esim. tunti sose ruuan jälkeen kun vauva alkaa olla niin väsynyty et menee päiväunille, niin annan nukkumaan mentäessä korviketta sen 120-150ml, ja hyvin maistuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/45 |
22.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli harvemmin ruuan kanssa maitoa annan edes. Taisi tuossa " ohjelmassa" niin olla vaikka tarkoitin että siinä välillä annan sen maidon. Joskus heti kun herää, joskus vasta juuri ennen unille menoa. Riippuu vähän miten syönnit mennyt ja miten olen kiireellä ruokaa tarjoamassa:)

Määrällisesti meillä menee maitoa (johon lasken myös vellin) päivässä noin 800ml. Paljon lie suositus?

Vierailija
14/45 |
23.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,



oli tosi kiva lukee toi teidän päiväohjelma. Kuulostaa hyvältä, mutta voitko vielä tarkentaa että miten paljon annat noita kiinteitä eli annoskoot? Me annetaan nykyään kolmesti päivässä kiinteitä ja aina väleissä rintaa.



klo 11 kasvissosetta 125 g

klo 15 hedelmäsosetta 100 g

klo 20 puuroa 100 g



Nyt ollaan kahtena iltana nukutettu ilman rintaa, sillä kehottivat neuvolassa mieluummin vähentämään yö- kuin päiväimetyksiä. Yleensä imetän kolme kertaa yössä, mutta yritän nyt aluksi vähentää kahteen kertaan, jos onnistun!!



Iltaisin olen myös alkanut lukea runoja ja laulaa, joten tulee sellaiset iltarutiinit.



On tää äitiys ihanaa!!



Terkuin, äitee ja sumopainija Titus

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/45 |
23.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mie kerron määriä, kun on mulle selkein. Eli aamulla ja illalla puurot (aamunhyvä, Nalle tms. " aikuisten" puuro) niin että vettä desi + ½dl ryynejä. Siinä seassa puoli purkkia hedelmäsosetta.

Kasvissosetta ja lihasosetta menee n. pieni pilttipurkillinen. Siihen päälle tosiaan joskus ½prk hedelmäsosetta. Riippuu vähän. Itse tehty sose tuntuu olevan tuhdimpaa kuin kaupasta ostettu (teen liha- ja kasvissoseet itse), ja näin ollen ei niin tarve jälkiruualle:)



Meillä neiti alkanut liikkua, oikeastaan tän vkl aikaan tosi vauhdilla. Ryömiä on osannut n. kk ajan, mutta nyt menee vauhdilla ja ihan sinne minne haluaa. Ja pitkää matkaa..



mahara

Vierailija
16/45 |
25.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ollaan nyt kiinteitä syöty reilu viikko ja hyvin alkaa homma sujua! Eli viime viikolla aloiteltiin porkkanalla, sitten siihen lisäksi perunaa. Seuraavaksi sai luumua ja huomenna ajattelin kokeilla päärynää. Tota peruna-porkkanasosetta menee kerralla jo kunnon satsi eli noin 0,5-1dl. Sen poika saa noin klo 10.30-11. Ja tuo hedelmäsose olisi tarkoitus lisätä iltapäivälle.



Olisi kiva tietää, että kuinka muilla tammikuisilla, jotka ovat aloittaneet kiinteät vasta 6 kuukauden iässä, sujuu syöminen? Ja millaisella tahdilla olette edenneet?



Mä ajattelin antaa 2 uutta ruoka-ainetta per viikko ja käydä aina yhden ruokaryhmän viikossa läpi ja palata sitten myöhemmin laajentamaan näitä ryhmiä. Eli siis ekalla viikolla kasvikset (porkkana+peruna), tokalla hedelmät (luumu+päärynä), kolmannella marjat (esim. ruusunmarja, vadelma), neljännellä lihat (esim. possua, kanaa) ja sitten viidennellä viikolla puurot/viljat.



No, nyt täytyy mennä, sauna kutsuu... =)



Ansu79 ja poitsu 6kk+

Vierailija
17/45 |
26.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heissan!

Me käytiin eilen neuvolassa. Pojalla nyt pituutta 68 senttiä ja painoo 7760 grammaa. Paino ei oo hirveesti lisääntyny viime käynnistä, vaan noin 250 grammaa, mut oli neuvolatädin mielestä ok.

Kiinteitä ollaan pikku hiljaa aloteltu, mutta määrät vielä ihan älyttömän pieniä. Oon antanu soseina kesäkurpitsaa, porkkanaa ja kukkakaalia ja lisäks luumua. Luumu tuntuu maistuvan parhaiten. Semmosia jääpalakuution kokosia kokkareita oon sulatellu ja antanu. Aluks siitäkin määrästä meni tosi vähän, nyt se palanen suurin piirtein kokonaan, mitä nyt tietenkin osa on käsissä ja pitkin naamaa. Pitäs varmaan jo enemmän saada mahaan asti, mutta kun ei mene niin ei mene. Mutta eiköhän se siitä pikku hiljaa. Luulen, että söis hedelmiä vähän mieluummin, mutta koitan nyt viel jatkaa kasviksilla ja kunhan ne maistuu vähän paremmin, niin sitten otetaan " ohjelmaan" muutakin kun luumua...

Miten pian te muut ootte antanu/aiotte antaa lihaa? Ja minkälaista lihaa? Ootteko pakastanu vai annatteko kaupan valmiita soseita vai miten?

Mukavaa viikon jatkoa kaikille!



Millamalla ja poju 6 kk

Vierailija
18/45 |
27.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etsiskelin vielä pinomme ja laitan näin loppukuusta syntyneen vesselin mitat. Tiistaina tuli puoli vuotta täyteen ja tänään neuvolassa mitat olivat: 9530g ja 72cm. Elikkäs hyvin on kasvettu, vaikka ne NAN määrät mietityttykin! Muutenkin kaikki hyvin. Saatiin hammasneuvola aika lokakuulle ja ensi viikolla soittelen ja tilaan 8kk:n lääkärineuvola-ajan. Tuntuu niin kaukaiselta vielä tuo 8kk, mutta tää aika menee ihan liian nopeasti!



Iloista loppukuuta, Eeviliina ja Leevi

Vierailija
19/45 |
27.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritänpä minäkin pitkästä aikaa..

Aina tulee luettua tammikuisten pinoa (luen helmiksienkin pinon, koska pikkumies syntyi h-kuun alussa...)

Sillontällön on tullut kirjotettuakin, aika hitaasti tuntuu pino kasvavan, niin kannanpa tosiaan korteni kekoon!



Meillä tulee puoli vuotta täyteen 6.8 ja sillä viikolla on myös neuvola, joten uusista mitoista sitte paremmin. Nyt onkin aikaa viime neuvolasta, taisi olla 4kk lääkärineuvola kesäkuun alussa!

Aika sirpakka poika on, mutta tosi jäntevä ollut pienen ikänsä ja kova liikkumaan jo masussa! Kaipa sitä painoo ei sitte niin valtavasti kerry, mutta lapsi on tyytyväinen eikä neuvolastakaa oo moitittu, niin se riittää!

Tissiä imetään edelleen, mutta lisäksi ollaan maisteltu vähän soseita; peruna oli pahaa, mutta porkkana maistuu, varsinainen hitti ja mitä oikeesti on kunnolla syöty, oli porkkana-omena.

Banaania ja jotain muutakin on maistettu.

Ja mansikkaa annoin myös! (Ei tullu mitään oireita, mutta väkevää taisi olla nuoren miehen makuun!)

Lihoja ja viljoja ei vielä olla maisteltu, mutta eiköhän niitä ehditä sitten myöhemmin.



Onkos ketään tammikuisista vielä uudelleen raskaana?

Mä olisin niin mielelläni, vaikka riskejä siinä oliski.

Oon kehittäny itselleni jo raskausoireitakin, vaikka mahdollisuus siihen on niin häviävän pieni.. Imetän siis edelleen, eikä menkat oo vielä alkanu (*toivoo, ettei alakaan..*)Kuume vaan alkaa olla niin kova, että oon ostanu jo testinki, mutta järki kieltää tekemästä!



Vaativa kutsu lattialta käy, yritän kirjotella useemmin, mutta tosi kiva on lukee muittenki elämänmenosta!



Hemppa ja nälkänen mönkijä(peruuttaa)

Vierailija
20/45 |
28.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kesä on vilahtanut vauhdilla eikä ole tullut koneella istuskeltua. Kirppumme (synt. 010106) oli pari viikkoa sitten 8kg ja 65,5 cm eli aikamoinen jötkäle jo. Päivän juttu on mahalleen kääntyminen ja eteenpäin räpistely/kieriminen. Öisinkin saa monta kertaa käydä kääntämässä takaisin selälleen kun herää surkeasti itkien nenä tyynyssä. Syöttötuolissa istuu topakasti, samoin tyynyä vasten sohvalla. Tyttö on aikamoinen räpätäti, sanoja on tällä hetkellä " ankka" ja " kakka" ja niillä sitten tarkoitetaan mitä erilaisempia asioita.



Kiinteät ruuat aloitimme jo nelikuisena ja nyt ollaan päästy viiden aterian päivärytmiin eli aamupuuro, liha-kasvissoselounas, marjasosevälipala, kasvispäivällinen ja iltavelli/puuro. Ja kyytipojaksi tuttelia. Imetys on vähitellen hiipumassa, iltaisin ja öisin enää imetän.



Järkyttävän nopeasti on aika kulunut, ensi viikolla tulee 7kk täyteen. Päivät ovat niin täynnä tohinaa että aika lentää. Tytön mielipuuhaa on lattialla kierimisen ja leluilla räpeltämisen lisäksi keinuminen puistossa. Tulee väkisinkin iloinen mieli kaikille, kun leveä virnistys paljastaa kaksi hammasta ja kuola valuu kun neiti kiikkuu vauvakeinussa.



Aurinkoista kesänjatkoa kaikille!

T: Kolmenäitee ja Kirppu (joka oli vauvana kirpun kokoinen, mutta jolle pitäisi kai keksiä uusi lempinimi kun noita leukojakin on jo kaksin kappalein...)