Putkitetun korvan tulehtuminen ja kysymyksiä sen hoidosta
Iltaa kaikille !
Pojalleni (1,5 v) laitettiin tammikuussa putket korviin ja tuon putkituksen jälkeen ei ole ollutkaan räkätautien yhteydessä ollenkaan tulehduksia. Mutta nyt sitten tulehdus tuli jostakin ja luulenkin, että syynä on tuo uima-altaassa plutikoiminen ja se, että korvaan olisi mennyt vettä. Korva alkoi eilen vuotaa märkää ja tänään korvalääkäri sitten vahvistikin, että tulehdushan siellä on.
Tämä on meillä nyt siis eka tulehdus jossa märkää valuu korvasta ja nyt kysynkin tuohon liittyen, että kuinka kauan yleensä märkää tulee korvasta hoidon aloituksen jälkeen (korvatipat+ab suun kautta). Ja toinen kysymys liittyen tuohon, että miten putsaatte korvaa märkimisen aikana ? Ja oletteko laittaneet yön ajaksi pumpulia korvan suulle ettei märkää leviäisi pitkin kasvoja yön aikana. Meillä nimittäin tuo märkivä neste aiheutti kamalan ihottuman pojan kasvoihin ja saimmekin tuohonkin sitten kortisoni rasvaa sen hoitoon. Haluaisin tosiaan nyt yrittää edes jotenkin estää sen, että tuo ihottuma ei enään pahenisi.
iltaterkuin, Satu_Maarit :)
eli 3 kk sitten putkitettu korva alkoi vuotaa runsaasti märkää. Saatiin kanssa antibiootit suun kautta ja korvaan tippoina ja eritteen valuminen loppui 2 päivää kuurin aloittamisen jälkeen. Putsasin korvan ympariltä kostealla pumpulilla.
Uidessa ja kylpiessä tosi tärkeää sulkea korvat tiiviisti kitillä. Me ollaan rajoitettu veden kanssa läträäminen vain suihkuun, eli tänä kesänä ei uida, koska tulppienpaikallaan pysymistä aika hankala valvoa.
Ikää meidän putkipojalla on 1v4kk.