Mikä syynä, kun menkat poissa toista kuukautta?
Menkat jo toista kuukautta poissa. Kierto ollut yleensä 29 päivää ja viimeksi olleet helmikuun puolessa välissä. Raskaana en ole.
Kommentit (5)
Tulipa mieleen, että mistä tiedät, että et ole raskaana, oletko montakin kertaa testannut ja jos olet, niin minä päivinä?
Kysyn, koska on ihan yleistä, että plussaa ei tule kuin vasta useamman päivän kuluttua siitä, kun kuukautisten olisi pitänyt alkaa. Esim. itselläni tuli negaa 1 ja 3 päivää kk-päivästä, plussaa vasta viikon kuluttua. Näin molemmissa raskauksissa.
Kilpirauhasissa on jotain häikkää? Silloin kuukautiset saattavat jäädä jopa kokonaan pois. Tämä selviää ihan verikokeilla. :) Suosittelen testauttamaan. Ja voihan ne sillointällöin ihan mitään syytäkään jäädä pois. Jos 3 kerran jäävät vielä pois, niin lääkäriin päin!
Masentunut olen ollut jo vuosia, mutta aiemmin menkat olleet ihan normaalit. Myöskän rajusti en ole laihduttanut. Kilpirauhasen T4V-arvo oli vuosi sitten 9,3, mutta toinen oli ihan hyvä, joten asia jätettiin siihen.
t.ap
[quote author="Vierailija" time="17.04.2013 klo 17:24"]
Masentunut olen ollut jo vuosia, mutta aiemmin menkat olleet ihan normaalit. Myöskän rajusti en ole laihduttanut. Kilpirauhasen T4V-arvo oli vuosi sitten 9,3, mutta toinen oli ihan hyvä, joten asia jätettiin siihen.
t.ap
[/quote]
Uudelleen lääkäriin vaan. Mittauta kilpirauhasarvo uudestaan, ja kysele muistakin selittävistä vaihtoehdoista.
Oletko laihduttanut rajusti viime aikoina? Kokenut suuren ja stressaavan elämänmuutoksen?
Jos et, mene gynekologille ja juttele hänen kanssaan.