Loukkaannutko, jos vaatemyyjä olettaa kokosi olevan pari numeroa isompi?
Kommentit (16)
En. Se on mieluummin noloa, jos en mahdu tarjottuihin vaatteisiin.
Luotan ammattitaitoon. sitä paitsi jos vaate osoittautuu suureksi, voin kokeilla pienempää numeroa.
Loukkaantuisin kyllä, tai hävettäisi oikeastaan. Onneksi myyjät on aina oikein tienneet :)
Loukkaantuisin kyllä, tai hävettäisi oikeastaan. Onneksi myyjät on aina oikein tienneet :)
Myyjä tarjosi kookseni numeroa 40. Kun otin takin pois, huomasi oikean kokoni eli 36. Käytän väljiä vaatteita, joten mistä olisi voinut tietää.
On melko vaikeaa arvioida toisen ihmisen vartalonmittoja ihan sentilleen oikein, vaatekoot menevät 4cm välein monilla valmistajilla, katsoppa siitä talvitakin päältä onko asiakkaan rinnanympärys 76cm, 78cm, 80cm vai 84cm. Ei päältäpäin ole helppoa tosiaan arvioida, varsinkin jos on itse eripituinen kuin asiakas. Kokenut vaatemyyjä harvemmin kuitenkaan mokaa niin pahasti että veikkaisi asiakasta jopa paria numeroa isommaksi, aloittelevalle voi sattuakin. Sovittelemallahan se koko selviää.
Noin päin ei ole käynyt mutta liiviliikkeessä myyjä oli minua vilkaisemalla sitä mieltä että liivikokoni on 70A (hän on "tehnyt tätä työtä vuosikymmeniä, kyllä hän tietää ja naiset kulkee ihan väärän kokoisissa liiveissä"). Sanoin pariin otteeseen ettei ne kyllä mahdu mutta sovituskoppiin kiikutettiin vaan tiukasti 70A:n liivit. No eihän ne menneet mitenkään, myyjä tuli niitä itsekin kiinni ähertämään ja joutui luovuttamaan. Oikea koko on 75C.
2010 liiviliikkeessä myyjä arvioi ja mittasi rinnanympärykseni paidan päältä että 75 koko tai voi olla että pitää ottaa 80! Olin silloin tod laihassa kunnossa. Liikkeen pienimmät liivit eli 75A kuppi olivat liian isot. No siis olishan siellä ollut 70 kokoisia ja ehkä 65 kin,mutta myyjä ei tarjoillut niitä sovitettavaksi.
Kun tulin liikkeeseen niin kysyin heti että onko niillä AA kuppia. ei ollut vaikka onkin liivien erikoisliike. No myyjä yritti puhua väkisin ympäri ottamaan liian isot liivit.Tunsin ihan selvästi että kupin sisällä oli tyhjää tilaa eikä rinta täyttänyt kuppia. Myyjä suuttui minulle. En halunnut maksaa kahdeksaakympiä liiveistä jotka olivat selvästi liian isot, etureunakaan ei istunut ja omasta mielestäni ympärysmittakin oli liian löysä. Että sellainen myyjä ja ammattitaito...silläkertaa. Niin se myyjä sanoi ettei AA kuppia tarvita, että A -kuppi menee kyllä aikuiselle kun on oikea malli. Toisin sanoen hän oli sitä mieltä että AA- kuppisia aikuisia ei ole olemassakaan.
Tissini ovat nyt isommat,reilusti mutta tuohon liikeeseen en edelleenkään rahojani vie.
Enemmän loukkaisi se, jos myyjä pitäisi minua pienempänä kuin olenkaan. Aika v-tyyliltä tuntuisi.
Riippuu kaupasta, jos on joku missä koot ovat pieniä niin en, jos joku missä isompia niin ainakin hämmästyisin. Mun koko on siis 36/S, mutta parissa ketjussa olenkin 34 ja muutamassa pitää ottaa vähintään 38/M, etenkin yläosien kanssa.
Mulle jostain syystä tarjotaan aina yhtä kokoa liian pientä...38 /40, kun oikea kokoni on 40/42, vai käytänköhän liian isoja vaatteita....
No en tuosta mutta kun Berliinissä veikkailivat keskenään olenko virosta vai venäjältä, suututti:( Ja mäntit luuli etten ymmärrä saksaa..
Hiukan silloin ku olin laihtunut. kysyin myyjältä että löytyykö tätä vaatetta pari numeroo pienempänä johon myyjä tokaisi ettei tätä ikävä kyllä löydy suurempana,että tämä on isoin koko.siinä joku muukin asiakas jo katsoi hymyillen. Totesin äkkiä että tarviin 2 numeroa pienempänä,löytyykö?
Kannattaa kysyä asiakkaalta suoraan mitä kokoa pitäisi vaatteen olla :) Ei tarvitse arvuutella.
Myyjät ovat nykyään todella korrekteja ja sanovat heti, että tämä vaate on todella pientä kokoa, kannattaa ottaa suurempi kuin mitä normaalisti käytät.