2 aikuista ja 3 pientä lasta, millainen auto teidän perheellä on?
Onko sellaista auto johon saisi takapenkille 3 isofixjalustaista turvaistuinta? Lapset kuitenkin vielä niin pieniä, että en vanhintakaan etupenkille laittaisi.
Kommentit (16)
Mä en tajua tätä, että yleisesti ajatellaan että 3 lapsen perheillä pitää olla joku iso farmari tai suunnilleen linja-auto. Itse olen kolmilapsisesta perheestä (tosin ei ollut kolmea pientä yhtäaikaa kun nuorimmaisin meistä on ns. iltatähti) ja meillä oli aina ihan normaali auto. Taidettiin me vanhemmatkin lapset istua vielä korokkeissa kun nuorimmainen syntyi.
Enkä nyt tarkoita erityisesti tätä aloitusta vaan yleisesti valloillaan olevaa ajatusta siitä, että aina tarvii jonkun superhypertila-auton jos lapsia on enemmän kuin 2.
Meillä oli farmari Volvo, mutta ei isofix istuimia, joten en osaa niistä kertoa kokemuksia. Just ja just sain istuimet lapsineen autoon ja vielä turvavyötkin kiinni, mutta isokokoisella kouralla olis tuottanut vaikeuksia.
Ihan tavallinen Ford Focus. Takapenkille mahtuu kolme istuinta ilman ongelmia. Tosin ei ole hankittu markkinoiden leveimpiä virityksiä vaan varmistettu ensisijaisesti niskan riittävä tuki.
Meillä on Toyota Verso. Takapenkille mahtuu 3 istuinta vierekkäin.
Meillä on opel insignia, saa nähdä miten istuimet mahtuvat kun kolmas syntyy. Onko kellään täällä kyseistä autoa?
Sellaisiin tila-autoihin joissa on kolme erillistä takaistuinta saa helpoiten kiinni nuo turvaistuimet. Isotkin tavalliset autot voi olla melkein mahdottomia. Asia selviää vain kokeilemalla.
Meillä on Volkswagen Sharan, joka on tosi iso ja toimiva. Meillä ei kyllä ole Isofix-kiinnikkeitä käytössä, mutta toki ne Volkkariin saa. Turvaistuimet mahtuu tosi hyvin. Sharanin hyvä puoli on, että tarvttaessa taakse saa vielä kolmannenkin penkkirivin. Isovanhemmatkin mahtuu tarvittaessa kyytiin.
Meillä on volvo V 70, farmari ja takaluukussakin on 3 penkkiä turvavöillä. Nää on harvinaisuuksia. Meillä on neljä lasta ja viides syntyy syksyllä.
Meillä on volvo V 70, farmari ja takaluukussakin on 3 penkkiä turvavöillä. Nää on harvinaisuuksia. Meillä on neljä lasta ja viides syntyy syksyllä.
WV Touran. Takapenkille mahtuu vierekkäin 3 turvaistuinta. Meillä ollut erilaisia turvaistuinyhdistelmiä, jotka kaikki mahtuneet hienosti, mm. 2 selkä menosuuntaan istuinta ja yksi turvavyöistuin. Meillä ei tosin ole isofix-istuimia.
Em. E-sarjan Mersu ja Ford Focus ovat hyviä vaihtoehtoja, itse asiassa Focus on yllättävän tilava auto.
Meillä Fordin s-max ja kaikki lapset istuvat selkä menosuuntaan vierekkäin takapenkillä. Reunimmaiset istuimet on kiinni isofixillä ja keskimmäinen vyöllä.
Kolmen lapsen kanssa meillä oli Peugeot 406 ja hyvin mahtui kolme penkkiä.
Lapsia on sittemmin tullut lisää ja autokin jo vaihtunut :)
Citroen C4 Grand Picasso. Keskirivillä on kolme isofix-kiinnityspaikkaa. Meillä kolme alle kolmevuotiasta, jotka matkustavat vielä selkä menosuuntaan.
Meillä, 5-henkisessä perheessä, ei ole autoa. Kummallakaan vanhemmalla ei ole ajokorttia (vaikka mies on maalta kotoisin). Asutaan Helsingissä hyvien liikenneyhteyksien varrella. Jos joskus tarvitaan autokyytiä, ehkä viisi kertaa vuodessa, lähipiiristä löytyy kuskeja.
WV Touareg, meillä laidoilla Isofix-istuimet, keskelle ei enää istuinta mahdu, toinen aikuisista istuu siinä ahtaasti. Isoin lapsista istuu etupenkillä Isofix-turvavyöistuimessa, airbag on kytkettynä pois.
Isofixeissä on se hyvä puoli, että istuimet asettuvat turvallisesti oikeille paikoilleen. Esim. yhdellä ystäväperheellä oli kolme turvavyökiinnitteistä istuinta takapenkillä ja sivuistaan ne olivat ihan sivuovissa kiinni. En edes uskalla ajatella, mitä tapahtuisi sivutörmäyksessä... Toisaalta mekin jouduttiin tekemään kompromissi ja siirtämään isoin lapsista liian aikaisin etupenkille. Itse halusin priorisoida noihin turvallisiin istuimiin, esikoinen olisi muutoin joutunut pelkän korokkeen kanssa (ilman sivutörmäyssuojia) takapenkin keskipaikalle ja siltikään ei olisi turvavyötä saanut kiinni nostamatta tuota istuinta joka kerta tai sitten olisi jouduttu jättämään vyö kiinni "pysyvämmin" ja lapsi pujottautuisi sinne vöihin joka kerta.
Hyvää ratkaisua ei tuolloin ollut tarjolla meille, joten valitsimme omasta mielestämme pienimmän pahan. Pian pitää tosin vaihtaa auto ja siirtyä kolmiriviseen malliin.
meillä on MB e-mallin farmari
Turvaistuimet ei kylläkään ole isofixillä mutta kolme niitä on takana vierekkäin