Kyllä huomaa, miten naiset ovat niitä jotka heikentävät omia oikeuksiaan
Näinhän se on aina ollut. Naiset ovat itse kehuneet miten äänioikeuden puute on ok, miten sukunimen pakottaminen on ihana perinne jne. Naiset ovat aina niitä jotka etunenässä puolustavat heitä alentavia uskontoja ja tyttölasten syrjintää. Monet mummot ovat kirkuvan naisvihaisia, ja paapovat poikiaan. Harmi vain, että miehille ette merkitse mitään ;) Niissä maissa missä nainen tekee kaiken miehen eteen, ei tyttöjä haluta sukuihin. He ovat heikko resurssi, vain tuottavaa työtä arvostetaan.
Nytkin naiset puolustavat aviomiehen sukunimeä ja huivia. Huivi on kuulemma itsemääräämistä, mutta pakarashortsit saavat akat raivoamaan. Miksi ette ole nyt puolustamassa VALINNANVAPAUTTA ja ITSEMÄÄRÄÄMISTÄ? Teette sitä kyllä aina kun nainen tekee jotain miehen valtaa puoltavaa. Naisen vapaus merkitsee vain kun nainen tekee mitä mies haluaa, muuten se "vapaus" ei merkitse lainkaan.
Hankkikaa pallit ja käyttäytykää järkevästi.
Kommentit (6)
Olen miettinyt samaa. Esim. moni anoppi tuntuu olevan siltä mieltä, että tietenkin miniä hoitaa kotityöt ja hoitovapaat ettei oman pojan tarvitse. Ja sitten alkaa urputtaa kun homma ei toimikaan niin.
En itsekään ymmärrä, miksi äitiä joka palaa töihin heti 4kk äitiysloman jälkeen pidetään itsekkäänä ja vastuuttomana, mutta vuosikausiksi kotiin jääminen onkin ihanaa valinnanvapautta.
Itse en käytä huivia kuin siivouspäivänä, ja pojillani on minun eikä mieheni sukunimi. Mutta enpä myöskään näe, että ajaisin naisten oikeuksia jos alkaisin kertoa toisille naisille, että ette saa käyttää huivia.
Oletteko katsoneet filmin «joutilaat» vuodelta 2001. Sen voi vieläkin katsoa youtubista. Kiinnittäkää huomiota nimenomaan sukupuolirooleihin ja miten äidit filmissä kohtelee poikiaan. Aikamiespojat nukkuu puoleenpäivään ja ajelee pillurallia pitkin itäsuomea. Mitä tekee äidit? Joo, tulee iltapäivällä herättämään poikaa, istuttamaan kukkia pojan asunnon pihalle ja siivoamaan ja vaihtamaan verhoja ikkunoihin. Siis ihmetteleekö joku vielä miksi aikuiset miehet on uusavuttomia eikä osaa hoitaa kotia ja perhettä? Se on suomalaisen kasvatuksen tulosta! Kun ei ole opetettu eikä koskaan ole joutunut ottamaan vastuuta.....
Tiesittekö muuten, että Liechtensteinissa naiset saivat äänestää ensimmäisen kerran vasta 1980-luvulla, ja Sveitsissä naiset saivat täydet poliittiset oikeudet vasta 1990-luvulla?
Molemmissa maissa naiset saivat äänioikeuden kansanäänestyksen myötä, ja molemmissa ne oli aiemmissa kansanäänestyksissä torpattu (Sveitsissä 1959 ja Liechtensteinissa 1971).
Naisten oikeudet ovat uusi asia jopa eurooppalaisissa sivistysvaltioissa.
Mammaa!