MPR - rokote ja kuume ... vai jotain muuta?!
Meidän neidillä on ollut vuorokauden verran kuumetta (38 -39C), mutta ei mitään muita oireita. Yleiskunto on hyvä ja tyttö on hyväntuulinen ja energinen oma itsensä. Ruoka ei oikein maistu, mutta juotavat tekevät hyvin kauppansa, onneksi.
Tyttö sai vajaat kaksi viikkoa sitten MPR-rokotteen. Voisiko kuume johtua siitä? Eivätkös oireet ilmaannu yleensä viikossa? Lääkärissä emme ole vielä olleet, emmekä varmaan tänään menekään, koska verikokeita ei viikonloppuna kuitenkaan oteta?! (Labra kun ei viikonloppuna ole auki) Mitäpä lääkäri virkeälle tytölle osaisi muuta tehdä, kuin neuvoa antamaan suppoja? Voisi terveyskeskukseen toki soitaa ja kysyä neuvoa, kun neuvolaankaan ei viikonloppuna saa yhteyttä.
Mistä muusta tällainen kuume mahtaisi johtua? Tyttö on hörppinyt uimareissuilla järvivettä ihan kiitettävästi ja multaa/hiekkaakin on tullut maisteltua. Voivatkohan nämä aiheuttaa kuumetta, vaikka ei mahaoirieta olisikaan?
Entä virtsatulehdus, voiko aiheuttaa tälläista kuumetta? Pissa ei ole haissut mitenkään erityiseltä, enkä ole huomannut pissaamisessa muutenkaan mitään poikkeavaa.
Kommentit (6)
Meille sanottiin neuvolassa, että yleensä kuume nousee 1-2 vkon kuluttua rokotuksesta. Tyttäremme sai kovan 40 asteen kuumeen parin viikon päästä rokotuksesta. Kuumetta kesti reilut 3 päivää. Tyttö oli tosi kipeä reilun viikon ajan. Ilmeisesti kurkkukin oli kipeä, sillä ei pystynyt syömään juuri mitään. Vain jotain kylmää sain syötettyä pieniä määriä.
Toivottavasti teillä kuume menee pian ohi, ettei tarvitse helteillä kauaa sairastaa.
Muistathan antaa pienelle paljon juotavaa! Pikaista paranemista!
masunasu rv31+2 ja tyttö 2v2kk
Meillä muksut sai kys rokotteen 10vrk sitten ja mitään oireita ei ole ilmennyt *kopkop* ja toivottavasti ei ilmenekään.
Th (oli kouluth koska nlan th oli lomalla) sanoi että joillekin tulee oireita, isommille (esikoinen ylihuomenna 4v9kk ja kuopuskin täyttänyt 3v) harvemmin ja oireet ilmestyvät 1-vkon sisällä.
Että tiedä nyt sitten näistä, minä olin jo uskaltanut huoahtaa asian suhteen mutta ilm vielä pitää muutama pvä " kärvistellä" .
Paranemisia ap:n lapselle ja muista erityisesti nesteytys näillä pätsiasteilla=/.
Sairaslapsi.com:in mukaan oireet voivat tulla avsta kolmenkin viikon kuluttua rokotteen antamisesta ja kuumeen lisäksi voi tulla lieviä rokotettavien tautien oireitakin. Jos kuume nousee yli 40 asteen, on siitä tehtävä haittailmoitus neuvolaan.
Meillä on MPR-rokotteen otto viivästetty, todennäköisesti tuonne 6 vuoden ikään esikoisen (nyt 3 v) moniallergisuuden vuoksi. Osoittautui muun muassa rokotteiden säilöntäaineelle tiomersaalille allergiseksi :(
No, ei auta muu kuin odotella ja toivoa ettei mitään ilmene, kyllä meinana kuitenkin jo hieman huoahtaa kun on jo 10vrk kuitenkin mennyt ja ovat tosiaan vanhempia kuin sen 1½v jolloiin elimistön immuunijärjestelmä on vielä kovin keskeneräinen.
Eikös muuten mpr-rokotteesta anneta se tehosteversio juuri 6v iässä?
Tiomersaalin eli elohopean vuoksi me hankittiinkin pdt-rokotteet ns soluttomina eli elohopeavapaina, tosin kuopus ehtikin saamaan uudistuneeseen ohjelmaan kuuluvasti soluttomankin version.
eikä näissä muissakaan saaduissa rokotteissa ole tiomersaalia... Nyt täytyy sitten allergialääkärin kanssa pähkäillä uusiksi, mistä apuaineesta ne mittavat yleisreaktiot ja edelleen tuntuvat, kutisevat patit rokotuskohdissa ovat tulleet!
Pikkukakkoselle (la joulukuussa) tehdään " räätälöity" rokotusohjelma hidastetussa aikataulussa, saapa nähdä, hyppivätkö täkäläisen neuvolan th ja lääkäri seinille..;)
Rokotuksissa on kuitenkin suunnattoman paljon hyviä puolia noiden haittavaikutusten lisäksi, niin että kokonaisrokottamattomuuteen en kyllä uskaltautuisi lasten terveyden vuoksi.
Hain vanhoja viestejä aiheesta Haku-toiminnolla. Näyttäisi kovasti siltä, että MPR- rokote on kuumeen aiheuttaja. Sain siis selville, että reaktioaika voi olla yli viikon, vaikka terkkari puhui vain viikosta. Meillä rokotteesta on nyt 13 päivää ja sen pitäisi olla reaktioajan " takarajoilla" .
Onneksi syy (kai) selvisi ... kuume ilman muita oireita kun saa miettimään kaikenlaisia vakavampiakin sairauksia!
Jään seurailemaan tilannetta vähemmän huolissani :-)