Nämä ulkosuomalaiset jotka tulee kesäisin mökkeilemään
ja muuten ei vieraile kotimaassa, loukkaantuu kun pandemiatilanteessa sukulaiset on vähän varautuneita yhteistä mökkilomaa kohtaan.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006546147.html
”Olisin odottanut, että avosylin meidät otetaan vastaan, mutta ei. Olisin odottanut, että olisi ikävä edes lapsenlasta, jota he eivät ole nähneet yli vuoteen. Jos siis omaa lasta ei ole ikävä.”
Öö, no miksi ei ole nähty yli vuoteen? Nämäkin asuu Euroopassa. Yksi haastatelluista Ruotsissa. Sehän on ihan oma valinta jos isovanhempia ei tulla tapaamaan kuin kerran vuodessa.
Kommentit (2)
Korona on painettu lähes nollaan Suomessa. Toivottavasti pysyykin! Matkojen peruuntuminen on pieni hinta läheisen terveyden ja jopa hengen säilymiseksi! Riskiryhmiä on paljon muitakin kuin yli 70-vuotiaat. Sekin unohdetaan usein. Itsekkyys pois ja puhelin ja mahdollisesti Skype käyttöön. Matkustus huvin vuoksi ei ole perusoikeus.
No meillä ainakin jäi kaksi reissua väliin koronapandemian vuoksi, elokuussa toivottavasti päästään Suomeen.
Usein niitä isovanhempia ei tulla tapamaan kuin kerran vuodessa ihan siitä syystä että lomaa on rajoitetusti eikä esimerkiksi monessa maassa voi koulusta olla pois muuten vaan.