Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Bulgaria on tosi outo paikka, enaa en suosittele enka usko jos joku suosittelee " lapsiystavalliseksi ja edulliseksi" paikaksi...

Vierailija
08.07.2006 |

Kyllä siellä ystävällisiä ollaan niin kauan kun euroja riittää. Huvittavaa oli (Golden Sands) myös se että parhaat ja keskeisimmät rantapaikat oli vuokrattu aurinkotuoliyrittäjille... Rannalle sai toki mennä, mutta istua ei saanut kuin maksusta ;) Rantapäivälle tulee helposti hintaa n.10e + ruoat ja juomat päälle.



Ellei sitten halua tarpoa pikkulasten kanssa kilometrien päähän.



Sama juttu melkein missä vaan, esim. vesipuistossa. Ensin maksoimme " edullisessa rantalomakohteessa" n.50e sisäänpääsymaksuja. Kohta tuli mies joka keräsi 10e lisää jos halusimme myös ISTUA puiston puoella. Kaikki maksoi erikseen (kohta varmaan myös kävely ja hengittäminen).



Ravintoloissa saattoi lukea listalta vaikkapa " pippuripihvi" , ja todeta sen suht' edulliseksi. Tilausta tehdessä tarjoilija kysyy halutaanko pihvin kanssa myös lisukkeita, esim. salaattia tai perunaa. Kaikki lisukkeet maksavat toki erikseen. Lopuksi ollaankin liki Suomen hinnoissa.



Ja hotelli! Ihan laadukas kansainvälisestikin, mutta jopa uima-altaalle olisi pitänyt " pientä maksua vastaan" varata joka päivä paikka, jos halusi olla tarpeeksi lähellä altaita lapsiaan vahtiakseen.



Kaikki se mihin kaiketi useimmat (länsi- ja pohjois?)eurooppalaiset turistit ovat tottuneet itsestäänselvyyksinä, olivat maksullisia. Joissain yleisissä vessoissakin oli erikseen sisäänpääsymaksu (no sen kyllä ymmärrän toki) mutta wc-paperi sitten tuli vielä lisämaksusta =D



Nyt jonkun päivän asiaa pohdittuani olen entistäkin varmempi etten tule koskaan toistamaan tuttavuuttani ja ala elämysmatkailijaksi. " Edulliselle" lomalle tuli hintaa ihan reippaasti sen verran kuin olisi tullut jossakin sivistyneemmässä kohteessa.



Tai no, kyllähän sieltä sivistystä löytyy... rahanlypsämisen jalo taito.



Ja kiitos kun sain jakaa näinkin -öh- tärkeän aiheen kanssanne! Nyt kaiketi on korkattava saunasiideri...



Kommentit (21)

Vierailija
1/21 |
08.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä tuommoista rahastusta ollut! Wc-maksu oli ehkä jotain 0,5e..

Vierailija
2/21 |
08.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rantatuolit eivät olleet yhtään sen kalliimpia vuokrata kuin Kreikan kohteissakaan. Ja vaikka joissakin ravintoloissa lisukkeista piti maksaa lisää, niin kyllä aterian loppuhinnaksi jäi silti vielä puolet siitä mitä suomessa saa maksaa. Itse kyllä suosittelen kaikille paikkaa ja odotan jo malttamattomana matkan alkua. Edullista ja hyvää ruokaa !!!!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/21 |
08.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kultahietikolla kesäkuussa ja ihan päinvastainen kuva, ei mitään yleistä rahastusmeininkiä... totta kai turistipaikassa asiat maksaa! Silti hintataso ei ollut lähellekään Suomea. Ilmaistako siellä olis pitänyt olla Ap:n mielestä? Ne ihmiset kuitenkin elää sillä. Mukava ja yllättävän siisti lomakohde, suosittelen.

Vierailija
4/21 |
08.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaan tyyliin vois todeta myös, että " upeaa arkkitehtuuria Sunny Beachilla"

Vierailija
5/21 |
08.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiinnostais myös, että missä on niitä ilmaisia, upeita uima-altaita? Kyllä ne yleensä maksaa... Ettei vaan ois ap:n ensimmäinen etelänmatka??? Jopa Lontoossa on ravintoloita, joissa lisukkeet maksavat erikseen. esim intialaisissa ravintoloissa voi kana-annos maksaa vaikkap 5,60puntaa ja sitten siihen vielä riisiannos ja juomat erikseen - ja tietenkin tipit. Kai sentään muistit antaa juomarahaa ???

Vierailija
6/21 |
11.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toki voi jättäytyä sitten lähes rantakadun tuntumaan tupakantumppien ja roskien sekaan.



Eri rannoilla saattaa olla erilainen käytäntö, mutta ainakin Golden Sands' in rannoilta hätisteltiin tuolittomat pois tuollillisten seasta.



-ap-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/21 |
08.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olemme reissanneet monissa beuroopan maissa, ja ainakin 3 vuotta sitten sunny beachin ravinotoloista sai todella hyvää ruokaa, parempaa kuin esim. Kreikan tavernoista. Että hih vaan itsellenne :D

Vierailija
8/21 |
08.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihania lihavartaita ja täytettyjä paprikoita ja shopska salaattia, nam! tämä siis golden sandsilla, mutta eiköhän aurikorannikolla oo melko samat ruuat...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/21 |
11.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole mitenkään maailmanlaajuinen. monissa maissa rannat on yksityisten henkilöiden/ hotellien/ yritysten omistuksessa



pohjoismaissa vain on niin laaja julkinen sektori, että uimarannat, puistot, ulkoilualueet, pelikentät pidetään verovaroin kunnossa

Vierailija
10/21 |
11.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta toisaalta monissa (useimmissa) Euroopan rantakohteissa voi silti valita itse. Ainakin joku vuosi sitten oli vielä kohteita joissa hotelleita kiersi ilmainen tai nimellistä maksua keräävä rantabussi, jonka tarkoitus ei kuitenkaan ollut saatella turisteja " maksullisille" rannoille vaan lähinnä houkutella ihmiset aurinkoon -- ja sitä myötä rantakatujen baareihin ja ravintoloihin, mutta ilman pakkoa toki!



Ja muutenkin... Kärjistäen voi vaan arvailla millaisia reaktioita herättäisi tilanne jossa henkilö ostaa vaikkapa leffalipun, menee teatterisaliin ja istuutuu. Ja kohta on joku paikkakartta mukanaan kysymässä: ai, jos sä aiot ISTUA täällä niin se on 3 euroa lisää!



-ap-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/21 |
09.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi kertaa ollaan käyty, ja loppukesästä mennään taas! Aina löytyy joka asiasta narisijoita...

Vierailija
12/21 |
09.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sunny beachillä ja siellä ainakin ravintolassa syöminen oli yli puoltahalvempaa kuin suomessa. Ruoka oli ihan älyttömän hyvää, harvoin suomesta saa niin herkullista ruokaa. Vai kertoisiko ap mistä suomessa saa hienossa ravintolassa syödä kaksi pihviateriaa (lisukkeineen), pullon viiniä, aperitiivit ja jälkiruoat 25¿:lla? Käytiin miehen kanssa syömässä juuri viime viikolla ravintolassa, otimme pelkät alkukeitot+jälkiruoat sekä lasilliset viiniä, hintaa 53¿!!!!



aurinkotuoli altaalla maksoi 2¿/vrk ei mikään paha hinta, altaan läheisyydessä kuitenkin oli vapaatakin tilaa,mihin sai levittää pyyhkeen jos ei tuota ollut varaa maksaa.

wc maksu oli 0.5 lv eli noin 0.25¿ sekö on mielestäsi kova hinta??? suomessa monessa paikassa joudut wc:stä maksamaan 0.5-1¿ huomattavasti kalliimpaa.



Ja millä ne aurinkotuolit sinne rannalle maksettaisiin jos niiden käytöstä ei kukaan mitään maksaisi? Hyväntekeväisyydelläkö? rannalla oli paljon tilaa mihin sai laittaa pyyhkeen maahan ja istua/maata siinä ILMAISEKSI. Tottakai palvelu maksaa.



Itse ajateltiin mennä sinne uudelleen, edullisuuden ja erinomaisen ruoan vuoksi :) minulla ei kohteesta ole mitään valitettavaa :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/21 |
09.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja lyhyet matkat kentältä matkakohteisiin. Suosittelen :)

Vierailija
14/21 |
09.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

rahvaan matkakohteita ja kiinnostus/makuasioita, kun ITSELLÄ on niin paljon parempi ja KEHITTYNEEMPI maku, ettei voisi KUVITELLAKAAN nauttivansa bulgarialaisesta ruuasta (kun se ei ole muotia) tai Sunny Beachin arkkitehtuurista ...



että ällöttää snobit. ne jotka siis puhuu siitä, eivätkä ole hiljaa itsekseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/21 |
09.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

5: Miksi väittiäisin että kaiken tulisi olla ilmaista? Mikään ei ole. Pointti olikin ovelasti ujutetut lisäkulut, joita ei ehkä ensin tajua. Huomaa vaan lopuksi.



9: Miksi PITÄISI ottaa rantatuoli kun ei halua/tarvitse? Mainitsin ainoastaan siitä että keskeisimmät rannat oli varattu aurinkotuoliyrittäjille eikä kyseisille rannoille ollut asiaa ellet samalla vuokrannut tuolia. Eikös se ole vähän kuin pakkorahastusta silloin, kun toinen vaihtoehto on terve menoa jonnekin muualle...? Muissa kohteissa niin Euroopassa kuin Aasiassakaan en ole törmännyt vastaavaan: tuolin voi aina halutessaan yrittäjältä vuokrata, mutta ei ole pakko. Kukaan ei " omista" rantaa.



13: Justiinsa joo... Ruoka ei itsessään ole superhalpaa ainakaan kohtalaisen tasokkaissa paikoissa, mutta kieltämättä (ainakin useimmista suomalaisista) tuntuu siltä kun mukaan saa lähes ilmaisen viinipullon... Siitä muistetaan aina mainita.



Bulgarialaisessa ruoassa ei kyllä ole mitään vikaa, mutta muistaakseni en niin väittänytkään?



Ja sille eräälle epäilijälle tiedoksi: ikävä kyllä ei ollut ap:n ensimmäinen ulkomaanmatka, mutta kummallisin kyllä. Ehkä kyynisyyteni johtuu siitä että olen asunut vuosikaudet ulkomailla useammassa paikassa enkä siis lähde viikon tai kahden matkalle periaatteenani lomarahapussin heiluttelu. Maksan mielelläni matkasta ja tarvitsemistamme palvelusta, mutta lypsettäväksi ja rahastettavaksi en suostu.



-AP-

Vierailija
16/21 |
09.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hinta pikkuisen enemmän, kuin mainitsemasi 10 euroa, maksettiin niistä 46 euroa!

Vierailija
17/21 |
09.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minuakin kyllä ärsyttäisi, jos rannalle ei saisi mennä muut kuin ne, jotka vuokraavat aurinkotuolin. Minä haluan istua ja maata pyyhkeen päällä hiekalla lähellä veden rajaa, enkä suostu mitään tuoleja vuokraamaan. Ja omassa hotellissa pitää uima-allasalueella oleskelun olla ilmaista (eli sisällytettynä huoneen hintaan).

Vierailija
18/21 |
09.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Minuakin kyllä ärsyttäisi, jos rannalle ei saisi mennä muut kuin ne, jotka vuokraavat aurinkotuolin. Minä haluan istua ja maata pyyhkeen päällä hiekalla lähellä veden rajaa, enkä suostu mitään tuoleja vuokraamaan. Ja omassa hotellissa pitää uima-allasalueella oleskelun olla ilmaista (eli sisällytettynä huoneen hintaan).

Vierailija
19/21 |
09.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku epeli huijannut ap-ressua rahastamalla :)

Vierailija
20/21 |
09.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pari tuttavaperhettä on siellä käynyt. Molemmat aika paljon matkustelleita. Olivat sitä mieltä, että ruoka oli aivan karmeaa, ja ihmiset eivät mitään maailman mukavimpia...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi viisi