olen totaalisen kyllästynyt kaikkiin aamupaloihin/iltapaloihin
Syön joka päivä lähes samalla lailla. Olen aivan totaalisen kyllästynyt. Voisitteko ehdotaa hyviä aamu- ja iltapalavinkkejä? Ei saa sisältää lisättyä sokeria tai vehnää. Yleensä menee ruisleipää / jugurttia. Jotain muuta pitäisi saada....
Kommentit (10)
Chiavanukas tuoreilla marjoilla
Siemennäkkäri
Mantelit, maapähkinät, avokado, kiwi, nyt kesällä tuoreet marjat, herneet, nauriit, retiisit. Hapankorput ja tuorejuusto. Paprika, kurkku,porkkana, parsa dipattuna jugurttikastikkeeseen.
Molemmat täysin turhia. Väimeren maissa aamulla juodaan vain kahvi, ja illalla ei illallisen jälkeen syödä mitään. Täysin turhia ja lihottavia tuollaiset ylimääräiset ateriat.
Munakas paprikalla ja mustapippurilla + suola. Keitetty n. viiden minuutin muna jossa keltuainen on vain hieman jähmeä.
Kreikkalainen jogurtti marjoilla ja hunajalla.
Vesimeloni
Pätkäpaastolla loppuu nuo huolet. Et syö klo 18 jälkeen etkä ennen klo 10 eikä tarvitse enää koskaan miettiä mitä söisit iltapalaksi.
Puuro on nopea,helppo, hyvä ja vatsakin tykkää.
Ihan vaan jätät syömättä sekä aamu- että iltapalan, aivan turhia molemmat!
Sitä voi aamupalalla vetää vaikka kanankoipea ja ranskalaisia perunoita, ei siihen ole mitään sääntöä mitä saa tai ei saa syödä. Siitä vaan nassuun ihan mitä tahansa, mikä innostaa. Jos mikään ei innosta, jätä syömättä.
Yksi hyvä on laittaa vain maitoa tai vettä lasiin ja kaataa desi mannaryynejä tai kaurahiutaleita ja vetäistä moska kerralla alas.
Ei enää tarvitse miettiä ruokailua. Nopea ja täyttävä aamupala.
Aiheuttaa vain hetken ällötystä.
Lounaalla voi tehdä saman. Olen joskus lyönyt kananmunan sekaan että ei tarvitse syödä lounasta vaan illallinen seuraavaksi.
- kaurapuuroa, riisipuuroa tai ohrapuuroa
- hedelmiä
- itse tehtyä mysliä kaurahiutaleista ja tuoreista hedelmistä
- banaaniletut (kaura- tai ohrajauhoista)
- smoothie
- pirtelö
- munakokkeli, keitetty kananmuna tai munakas
- rahkaletut tai -vohvelit (kaura- tai ohrajauhoista)
- rahka hedelmillä
- kauraleipää
- kaura-, ruis- tai ohrarieskaa
Jos teet itse, niin ei tarvitse lisätä sokeria.