Miksei Ibumax auta kuukautiskipuihin?
Kommentit (4)
Kyllä auttaa, jos ennakoi ja ottaa lääkkeet hyvissä ajoin ennen kun kivut todella alkavat.
Lisäksi parasetamolia kuten tuossa edellä on mainittu, niin kyllä pitäisi auttaa.
Joskus kuukautisten aikaan menee maha sekaisin, eli imeytyminen heikkenee ja siksi lääkkeiden vaikutus hidastuu ja/tai heikkenee.
Edellämainituilla ohjeilla kyllä olo pikkuhiljaa helpottaa.
Nythän saa käsikauppalääkkeenä myös lääkärien usein menkkakipuihin määräämää naprokseenia (käsikauppavalmisteen merkki Pronaxen), ja se on todella paljon tehokkaampi sekä kipuun että liiialliseen vuotoon kuin ibuprofeenipohjaiset. Parasta naprokseenissa on, että kivunlievitysvaikutus kestää noin 10 tuntia, kun ibuprofeenilla paras teho on vain 2-3 tuntiia.
Eli 800 mg? Kokeile ottaa tuo annos kolmesti päivässä ja lisäksi voi ottaa parasetamolia 1000 mg kolmesti. Jos mahdollista aloita kipulääkitys ajoissa ennen kipujen ilmaantumista. Kannattaa pyytää reseptit, niin tulee käsikauppalääkkeitä halvemmaksi! Itselläni käytössä Miranaxin, Panadolin ja Litalginin yhdistelmä pahimpina päivinä.