Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Osakekurssien hurja nousu hirvittää monia – asiantuntija pelkää piensijoittajan puolesta

Vierailija
08.06.2020 |

Lippo Suominen sanoo, että markkinat olivat jo lähtökohtaisesti täynnä rahaa. Nyt keskuspankit syytävät sitä lisää, ja raha ohjautuu osakkeisiin. Markkina ampuu nyt molempiin suuntiin kovaa yli.

FIMin ja S-pankin päästrategia Lippo Suomista hirvittää. Osakekurssit nousevat nyt todella kovaa. Huipuista ollaan alle enää 6,5 prosenttia.

Se on vähän, ottaen huomioon, millaisessa tilanteessa maailma on ja miten kovaa markkina vain muutama kuukausi sitten laski.

– Olemme melkein takaisin siinä, mistä lähdettiin, Suominen sanoo.

– Markkinat käyttäytyvät ikään kuin korona tässä välissä olisi ollut vain paha uni.

Koronan ensirytäkässä markkinat laskivat todella kovaa. Nyt ne tulevat lähes pystysuoraan ylös.

Suominen sanoo, että ”vanhan kansan ihmisenä minua vähän hirvittää ja ihmetyttää”.

– Markkinat ampuvat yli molempiin suuntiin. Ja tietysti tässä on taustalla paljon elvytysrahaa. Mutta markkina oli jo ennen koronaa lähtökohtaisesti täynnä rahaa, hän sanoo.

Elvytyksen taustalla ovat keskuspankit. Euroopan keskuspankki kertoi maaliskuussa aloittavansa 750 miljardin euron arvopaperien osto-ohjelman. Viime viikolla EKP ilmoitti laajentavansa ohjelmaa 600 miljardilla eurolla.

Rahat ohjautuvat pääosin osakkeisiin, minnepä muualle.

– Koroista ei saa mitään tuottoa. Kukaan ei enää kuvittele, että korot nousevat ikinä, Suominen hymähtää.

– Nyt jenkitkin ovat hypänneet tähän kelkkaan.

Tällä hän tarkoittaa Yhdysvaltain keskuspankin toimia.

Suomisen mukaan keskuspankit ovat nyt niin pitkällä toimissaan, että niiden on hyvin vaikea peruuttaa tilanteesta. Yhdysvaltain keskuspankki Fed yritti tätä vuonna 2018 ja joutui nopeasti kääntämään kelkkansa.
Q2 tulee olemaan umpisurkea
Oma tilanteensa ovat yritysten tulokset. Lippo Suominen sanoo, että toinen kvartaali ”tulee olemaan umpisurkea”.

– Mutta aika moni ajattelee, että tässä tämä nyt oli. Kesti yhden kvartaalin verran, hän sanoo.

Entä jos ei ollutkaan? Jos kolmanneltakin kvartaalilta tulee umpisurkeita tuloksia?

– Sitten katsotaan, miten pitkään sijoittajien kärsivällisyys riittää.

– On selvää, että yritykset antavat hyvin ympäripyöreitä näkemyksiä kolmannesta kvartaalistaan.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
08.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi möin kaikki pois jo helmikuussa. Aavistin tämän kusetuksen ja romahduksen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi kaksi