Minkä ikäinen lapsenNe oli kun luovutte rattaista?
Meidän lapsi täyttää kohta 2v ja ei olla kuukausiin tarvittu rattaita. Kävellen mennään leikkipuistoon, kauppareissun ym pidemmät matkat omalla autolla tai fillarilla. Pitäisköhän rattaat laittaa jo myyntiin..
Kommentit (4)
3,5v takasi ola kun vihdoin ”jaksoi” vinkumatta kävellä päiväkodista 1km matkan kotiin.
Meillä lapsi ei ole juuri sen jälkeen kun täytti 1,5 v rattaita käyttänyt, mutta nyt mietin että jos tässä käydään reissussa ja päivän aikana liikutaan paljon niin pitäisikö hommata jotkut matkarattaat. Toisaalta tuntuu tyhmältä enää ostaa uusia rattaita 2,5 vuotiaalle lapselle.
Säännöllisesti ei taidettu enää käyttää edes kaksi vuotiaalla, mutta satunnaisesti esim reissuilla kyllä. Rattaissa pystyi ottamaan päikkärit jne. Lisäksi autottomana esim sairaan lapsen vieminen lääkäriin oli todella paljon kätevämpää. Sitä taisin tehdä viimeisen kerran kun oli lähempänä viisivuotiasta.
Riippuu ihan hirveästi lapsesta (kaverin eskarilainenkaan ei vielä jaksanut kovin pitkiä matkoja kävellä kun taas pikkusisarus heitti pitkänkin lenkin jo kolmevuotiaana), elintavoista ja asuinpaikasta. Jos on tapana viettää pitkiä aikoja reissussa ilman autoa ja kävellä pitkiä matkoja niin varmasti tarvitsee rattaita pidempään kuin toinen, joka kulkee pidemmät matkat autolla ja muutenkin on pois kotoa lyhempiä aikoja.
Sama homma oli meillä jokaisella neljällä.