mikä siinä on että seurustelukumppani haluaa jotain tieteellistä väittelyä?
Milloin parisuhteesta tuli joku väitöstilaisuus, jossa pitäisi jaksaa "keskustella" jostain maailmanpolitiikan käänteestä tai tieteen löydöksestä? Eikö parisuhde pitäisi olla aikaa olla yhdessä, eikä löytää toisen tietämyksestä heikkouksia?
Kommentit (62)
Hän pitää siitä, hän tulee sellaisesta maailmasta.
Parisuhteessa on tapana puhua siitä mikä on itselle tärkeää. Ei kenenkään mielenkiinnon kohteissa sinällään mitään vikaa ole. Sen verran kuitenkin osaan ennustaa, että luvassa ei ole kovin pitkä parisuhde, jos toinen haluaa puhua pääsääntöisesti ideoista ja ajatuksista ja toinen omista tunteistaan ja lempiruoistaan.
Sinua siis harmittaa kun puoliso löytää tietämyksestäsi heikkouksia? Muuten asia olisi ihan ok?
Asia selviää sillä että otat selvää asioista.
Onko niillä, jotka pitävät kumppanin koulutusta tärkeänä kriteerinä, jotain sanottavaa tähän?
Tuota, eihän tieteestä tai politiikasta keskustelemisen tarvitse olla sen enempää tieteellistä väittelyä kuin yritystä löytää toisen tiedoista heikkouksiakaan (ja nämä kaksi on siis myös eri asiat). Se voi olla esimerkiksi mielipiteen vaihtoa ja tiedon jakoa ja yhdessä pohtimista.
Tykkään puhua taloudesta ja politiikasta. Helvatin tylsää puhua ruuasta ja tunteista.
t N36
En käsitä. Yleensä ihmisellä on kavereita, joiden kanssa keskustella syvällisiä. Parisuhde on rentoutumista, yhdessäoloa ja rakastamista varten, ei mikään älyjen mittelökenttä. Ottaa päähän joku henkinen shakkimatsi joka aamu :(
Se vie aikaa löytää PARI suhde. -Voit olla nihilistin kohde, josta saa tyydytystä nolaamalla.
-Voi tilannetta yrittää puhumalla päälle "vauvan vaipan reunat AIVAAAN liian kaposia p*******aa valuu sormiin" joka kerta uudestaan, ehkä tajuaa. -Tai kierrätykseen.
Akateemikko kirjoitti:
Onko niillä, jotka pitävät kumppanin koulutusta tärkeänä kriteerinä, jotain sanottavaa tähän?
Mulla kumppanin - ei täysin ehdottomana mutta hyvin tärkeänä - kriteerinä oli yliopistokoulutus. Pidän tieteestä ja haluan jatkuvasti oppia uutta. On ihanaa, kun voi puolison kanssa keskustella ja saada uusia näkemyksiä ja aivoille virikettä muuten aika hektisessä ja vähän tylsässä arjessa. Tietenkään tarkoitus ei ole osoittaa puolison tiedon puutteita tms. Sellainen ei olekaan enää kivaa, kunnioittavaa keskustelua vaan jotain kummallista. Tosin, mieleen tulee, että tuntuisiko se vain ap:sta siltä, eikä puoliso muuta tarkoita kuin keskustella itselleen mielenkiintoisista asioista.
Kumppanin valinta tärkeää. Jos toiselle tosi tärkeät asiat, joista hän haluaa keskustella, on itsestä tylsiä tai epämiellyttäviä, pitää miettiä onko suhteessa muuten riittävästi yhteistä ja hyvää.
Mulla on just toisinpäin. Kavereina on mukavia tyyppejä, joiden kanssa on jotain arkista yhteistä, jossainhan me olemme tutustuneet. Syvällisemmät keskustelut ja väittelyt jätän muualle. Esimerkiksi puolisoni kanssa käytäväksi, sillä hän on älyllisesti samalla tasolla kanssani. Ihan kaikki jostain hiekkalaatikon laidalta löydetyt kaverini eivät ole.
Hesaria hän lukee, ja sen sisältö on sellaista pseudotiedettä täynnä että aina tekee pahaa kun hän löytää sieltä jonkun "tiedeartikkelin".
Vakalle pitääkin valita sopiva kansi. Meistä molemmat nauttivat ajatustenvaihdosta ja pohtimisesta ja kiivaastakin keskustelusta, joten sovimme hyvin yhteen. Molemmat tietävät yhtä paljon, joten väittelyt pysyvät tasaisina ja kiinnostavina.
Aloittajan ei kannata valita puolisoa, joka ei ole ajatusmaailmalta yhteensopiva. Älä silti oleta, että kaikille se tarkoittaa samaa kuin sinulle.
Eikös pitkän parisuhteen yksi salaisuuksista ole, että molemmilla on omat haihatuksensa? Mies saa tyytyväisenä rassata moottoripyöräänsä tai kalastella ja nainen keskittyy kvanttifysiikkaa koskevaan väitöskirjaansa tai mies suunnittelee aikansa kuluksi omakotitaloa ja perehetyy piensijoittamiseen naisen keskittyessä ristipistoihin ja neulomiseen. Ei niistä tarvitse kumppanin kanssa keskustella. Riittää, että on henkisesti yhteydessä toiseen.
Onneksi ex, vaikka olikin duunari, tykkäsi keskustella juuri tuollaisista aiheista ja kaikenlaisista aiheista. Se oli suhteemme rikkaus.
Vierailija kirjoitti:
En käsitä. Yleensä ihmisellä on kavereita, joiden kanssa keskustella syvällisiä. Parisuhde on rentoutumista, yhdessäoloa ja rakastamista varten, ei mikään älyjen mittelökenttä. Ottaa päähän joku henkinen shakkimatsi joka aamu :(
Sulla on liian älykäs kumppani.
Etsi tilalle joku heikkolahjainen.
Eikö kaikista asioista pidä voida keskustella?
Parisuhteessa puhutaan niistäasioista,jotkaitseä kiinnostavat.
Toisen vähöttely ei ole ok.
Eli aiheesta riippumatta,vaikka puhuttaisiin telkkariohjelmista vaan tai peleistä, ei ole terve suhde, jossa toinen pyrkii koko ajan saamaan toisen tuntemaan itsensä tyhmäksi ja huonoksi.
Vierailija kirjoitti:
Sanoppa muuta. Tuosta syystä skippasin kaikki akateemisesti koulutetut miehet ja valitsin duunarin miehekseni.
Eli hävisit kaikki känäriidat etkä kestänyt sitä.
Sanoppa muuta. Tuosta syystä skippasin kaikki akateemisesti koulutetut miehet ja valitsin duunarin miehekseni.