Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Suosittelemme koronakriisiin pehmoeläintä

Vierailija
29.05.2020 |

kaikki ostajaehdokkaat eivät ole välttämättä ymmärtäneet, että koiraan sitoudutaan 10–15 vuodeksi.

– Täytyy miettiä tarkkaan, jaksaako koiran kanssa olla vielä silloin, sillä elämäntilanne voi olla aika eri. Tuleeko jossain vaiheessa aikuisia koiria, joita yritetään myydä pois, kun ei olekaan aikaa? Laitinen sanoo.

– Äkkiostokset eivät ole hyviä ideoita. Toki monet ovat saattaneet harkita koiraa jo pitkään ja todenneet, että nyt on hyvä aika.

Suuresta hakemusmäärästä huolimatta kaikki kotia etsivät löytöeläimet eivät ole löytäneet sellaista. Aron mukaan aika moni hakija ei ymmärrä, mihin on ryhtymässä.

– Valitettavasti on tullut myös hakemuksia, jossa sanotaan suoraan, että nyt tarvitsisi saada jotain lämmintä ja pehmeää, kun on yksin kotona. Se ei ole lähtökohtaisesti hyvä syy ottaa eläintä, vaan suosittelemme koronakriisiin pehmoeläintä.

https://www.is.fi/lemmikit/art-2000006522636.html

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
29.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä, että oikeat motivaatiot tarkastetaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla