Elämän turhuus
En keksi oikein muuta syytä elää, kuin muut ihmiset. Itsemurha järkyttää. Mutta mitä järkeä tässä elämässä on, kun ei kukaan kaipaa. Kavereita lapsuudesta jokunen, osa välillä kyselee kuulumisia velvollisuudentunteesta tai sitten heillä on tylsää.
Elämänkumppania ei oikein löydä, tinderit yms turhia koska matcheja en saa. Ilmeisesti niin helvetin ruma. En keksi muuta syytä.
Lukion oon käyny ja pitänyt useamman välivuoden, koska en tiedä mihin oikeasti hakisin. Välillä töissä, nyt pari kuukautta ollut työttömänä.
Olisipa oikeasti joku mielenkiinnon kohde, johon olisi motivaatiota lukea.
Viimeiset 4 viikkoa menny lähinnä sängyssä maatessa, enää ei jaksa harrastaa liikuntaa. Ei ole syytä tehdä hyviä juttuja tai pitää itsestään huolta.
Saanko vain nukkua pois
Kommentit (22)
Vierailija kirjoitti:
Ainoa syy elää ovat muut ihmiset, joille ainoa syy elää ovat muut ihmiset.
Onko näillä siis yhdessäkään mitään muuta syytä elää, kuin tuo uskomus?
Muilla ihmisillä on varmaan muitakin syitä, eikä terveet ihmiset mieti edes että miksi elää, koska elämä tuntuu hyvältä eikä siitä halua luopua
-"ap"
Jokaisen pitää vähän rakastaa itseään ja elää sen mukaan. Emme me ole täällä vain muiden mieliksi.
Niin, en tiedä. Mulle riittävä syy elää on jo se, että voin mennä ulos ja katsoa kuinka pilvi lipuu taivaalla.
Elämä on paskaa! Kaikille positiivareille tiedoksi, elämä on paskaa!!!!!
Vierailija kirjoitti:
Jokaisen pitää vähän rakastaa itseään ja elää sen mukaan. Emme me ole täällä vain muiden mieliksi.
Entä jos on koko lapsuuden ajan kiusattu, niin käsketkö vaan rakastaa itseään? Eikö se ole ensinnäkin aika yksinäistä puuhaa?
Muuta erakoksi ja rakastele siellä itseäsi. Et tarvitse muita!
Elämä on paskaa, siitä lähetään, mutta elämässä on myös parempia puolia kuten se, että opettelee tekemään jotakin, mikä itseä kiinnostaa.
En tosiaankaan ala selostaa mistään urheilusta, vaikka se paikoitellen joskus tekeekin itselle ihan ok olon.
Hyvä tietää ettet ja etten ole ainut sängyllä makaaja. Minulla menee myös makoillessa. Käyn töissä, minulla on myös jonkun verran rahaa, että voisi jotain tehdäkin, enkä väsymyksen takia löhöä. mutta mistään ei saa kiinni, yksin ei saa mitään aikaiseksi ja kaipaisin ystäviä. Kun niitäkään ei ole. Tuntuu myös turhauttavalta.
Missä meille joku elämän tarkoitus luvattiin!?
Ei missään.
Kun ei oo pilvee eikä pildeä niin ei oo elämää. Onneksi vähän sattuu rintaan/keuhkoon. Voi vain toivoa että se on jotain vakavaa. Huoh muka elämä? No ehkä jollakin onnellisella on sellainen.
Mjaa, ehkä niitä syitä elää voi olla myös muut kuin toiset ihmiset. Voithan vaikka alkaa hyväntekeväisyyteen ja vapaaehtoiseksi jos noin välität muista ihmisistä.
Paskaa on, vituttaa kaikki positiivarit.
Sentenced- let go
Mikä vaivaa?? Periaatteessa elämässä ei olekaan mitään järkeä muuta kuin se lisääntyminen. Miettinyt että sama skeida se taitaa vain jatkua sukupolvelvesta toiseen, eli ei mitään järkeä loppujen lopuksi missään.
Näin.
Hankkikaa elämä. Vinkuminen ei auta.
Kokeile etsiä mielenrauhaa ja syvempää tarkoitusta henkisistä teoksista, meditaatiota,luonnosta- urheilusta on myös todellista hyötyä masennukseen. Eksistentiaalinen kipuilu katoaa vanhemmiten,yleensä ainakin helpottaa. On tultava sinuiksi olemassa olevan todellisuuden kanssa, löydettävä oma arvomaailmansa ja tehtävä valintoja sen mukaan. Jatko-opinnot esim. yliopistossa voivat olla hyödyllisiä ja suuntaa antavia. "Miksi olet niin masentunut sieluni, miksi olet niin murheellinen? Odota Herraa, auttajaasi. Vielä minä saan nähdä hänen kasvojensa valon." (Psalmien kirja)Masennus tai suunnan puuttuminen eivät ole mitään uusia asioita auringon alla. Ei elämässä lopulta ole sen suurempaa tarkoitusta, kuin rakastaa ja tulla rakastetuksi ja sen voi saavuttaa myös ilman parisuhdetta. Kun päästät irti siitä, mitä kaikkein eniten kaipaat ja halajat, se usein saapuu luoksesi kuin itsestään. Kaikki olevainen on yhtä.
Vierailija kirjoitti:
Hankkikaa elämä. Vinkuminen ei auta.
Mistä sen elämän voi ostaa? Myy jos löytyy. Saat vaikka kaikki rahat mitä on ja hommaan vaikka lisääkin jos myyt elämän. Yksi kerta tarpeeksi morfiiinia kelpaa myös.
Turhuuksien turhuus, sanoi Saarnaaja, turhuuksien turhuus, kaikki on turhuutta!
Saarnaaja 1:2
Vierailija kirjoitti:
Missä meille joku elämän tarkoitus luvattiin!?
Ei missään.
Ainoa syy elää ovat muut ihmiset, joille ainoa syy elää ovat muut ihmiset.
Onko näillä siis yhdessäkään mitään muuta syytä elää, kuin tuo uskomus?