Iski ahdistus, kun nyt vkonlopun aikana tajunnut, että
Mihinkään ei lomalla pääse, kotiympyröissä kotitöitä tehden ja lisäksi saa vain max 2-3vkoa vain lomaa putkeen ja sitäkään pätkää en vielä edes tiedä milloin se on.
Ei jumalauta, kuristaa ja kunnolla, en mä jaksa tällaista kesää jonka jälkeen uusi kausi, syksy ja talvi töissä mm Koronariskissä.
😟😭☹️
Kommentit (38)
Mieti vaihtoehtoja, ja tee muutos. Vain sinä voit sen tehdä.
Samaa se nyt kaikilla. Lomat peruttu.
Mitä vtun muutoksia tässä voi tehdä, perheellinen ja asuntolainainen ihminen kun on. Ja juu niistä ei tarvitse ruveta aukomaan, maksan omaa milj kertaa mieluummin ja perhe on tärkeintä elämässäni.
Mutta juuu, tämä kesä ja loma-asiaa syöttää nyt itkuun asti, minä en jaksa😩
Ap
Sama fiilis. Etätöissä oltu jo monta kuukautta ja kohta kesäloma edessä. Samaa kotiympyrääkö tiedossa? Pakko yrittää keksiä jotain vaihtelua.
Myyt sen talon ja muutat maalle tai sinne missä haluat olla
Vierailija kirjoitti:
Se on kaikki sinun päässäsi.
Sinähän epeli olet😩
Ap
Vierailija kirjoitti:
Myyt sen talon ja muutat maalle tai sinne missä haluat olla
Tuota...kommentoitko minulle vai jollekin toiselle, siis sellaiselle joka avautui täällä asumispaikkakriisistänsä tmv?
Ap
Ostatte teltan ja retkitarvikkeet. Pyörät ja pyörätelineet. Opettelette lintuja ja kasveja, retkeilyä ja karttoja. Grillaatte nuotiolla makkaraa.
Miksette reissaa kotimaassa, niin ei tarvitse kotiympyröissä pyöriä, jos se ahdistaa?
Tää koronahysteria pitää saada loppumaan. Ihmiset menettää kaiken.
Omista oikeuksista pitää pitää huoli. Koronaan vedoten lomia ei voi pätkiä. Huomenna sanot työnantajalle, että loma-ajankohta pitää vahvistaa ja tarvit neljä viikkoa lomaa. Ilmoita, että otat yhteyden liittosi, jos ei homma toimi.
Suomessakin on kivoja kohteita. :) Tai sitten otat tämän loman säästämisen kannalta kotoiluna, ja koronakriisin jälkeen lähdette sitten unelmalomalle.
Matkaile kotimaassa. Kyllä täälläkin löytää vanhoja kaupunkeja, kulttuuria, upeita luontokohteita ja hiekkarantaa. Jos koleutta pelkäät, mene kylpylään. Vaikka loma olisi vasta syyskuussa, voit tehdä monta pikkumatkaa viikonloppuisin. Kierrä kaikki sukulaiset läpi, myös ne harvoin tavattavat isotädit ja pikkuserkut. Suomi on täynnä hotelleja, joissa voit yöpyä.
Olisit ostanut asunnon jossa viihdyt, niin ei kotonaolo ahdista 🤣
Vuokratkaa mökki Suomesta tai asuntoauto, jolla huristelette maisemaa vaihdellen. Varmasti mukavaa vaihtelua jos ei ole tällaista koskaan tehnyt. Jäänee mukavana juttuna lastenkin mieleen, jos niitä on ja omaasi, jos ei ole.
Tuleehan niitä uusia lomia vielä. Harmittaa varmasti nyt mutta sellaista elämä on: aina ei saa kaikkea mitä haluaa. Viime vuonna kesällä menetin perheenjäsenen. "Loma" meni itkiessä ja hautajaisia järjestäessä. Tänä vuonna tavoittelen lähinnä sitä että voi tehdä kivoja pieniä juttuja kuten käydä jäätelöllä ja rannalla. Nauttia kesän lämmöstä. Elämästä. Kyllä se siitä ap, ammenna voimaa läheisistä ja vaikka luonnosta tai jostain muusta sinulle tärkeästä. N43
Tee muutoksia.