Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tukahdutettu korona palautti kysynnän lähes ennalleen - Tukahdutus ainoa oikea strategia

Vierailija
22.05.2020 |

Tukahdutettu korona palautti kysynnän lähes ennalleen
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006515254.html

Tässä hyvä esimerkki siitä, mihin Suomessa tulee pyrkiä. Korona on tukahdutettava ja rajat pidettävä kiinni, kunnes korona on rajan takana tukahdutettu.

46 tukahduttamista vaativaa asiantuntijaa olivat oikeassa. Onneksi Sanna Marinin hallitus vaihtoi THL Salmisen, HUS Järvisen ja EXIT Hetemäen kevennetyn Tegnellin laumasuojamallin tukahdutusmalliin ja THL:n tukahdutusta ja kasvomaskeja kannattava pääjohtaja Markku Tervahauta tuli Salmisen tilalle mediakasvoksi. Tukahdutusstrategia on Suomen lain määräämä ja mukainen, mm. perustuslaki ja tartuntatautilaki. Laumaimmuniteettistrategia eli tartutusstrategia oli lain vastainen.

Talous on löysässä hirressä niin kauan kuin koronavirus jyllää Suomessa. Ihmiset eivät uskalla liikkua ja kuluttaa palveluja, rajoitukset aaltoilevat. Siksi koronavirustartuntojen tehokas tukahdutus on ainoa kestävä vaihtoehto.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
22.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan no brainer asia ollut koko ajan.

Vierailija
2/8 |
22.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei korona tukahdu ennen toimivaa rokotetta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
22.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hallitus vaan ei missään kohtaa vaihtanut tukahduttamismalliin. Korona tukahtuu hallituksesta huolimatta.

Marin e ole maininnut sitä ainuttakaan kertaa muuten kuin pitänyt sitä mahdottomana.

Vierailija
4/8 |
22.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei aivan näinkään. Ilta-sanomissa on myös etusivulla tänään juttu siitä, kuinka palveluiden kysyntä ja pankkikorttien käyttö Suomessa on alkanut jo palautumaan alkuvuoden tasolle. Tämä siitä huolimatta, että virusta on edelleen yhteiskunnassamme.

Vierailija
5/8 |
22.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tukahdutus on ainoa oikea strategia, mutta harmi kyllä hallitus ei ole vielä valinnut sitä  strategiakseen vaan pitänyt sitä mahdottomana. Toivottavasti pää kääntyy ennen kuin tulee pahempaa jälkeä. THL:n Salminen pitäisi haastaa oikeuteen.

Vierailija
6/8 |
24.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurin kysyntää rajoittava tekijä on se, ettei rajoitusten vuoksi ole tarjontaa. Haiskahtaa vahvasti siltä, että koronakriisin varjoilla ajetaan talouskriisiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
24.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elintarvikekauppa käy ilmeisesti suuremmalla volyymillä kuin normaalisti, koska ihmiset hamstraavat ja elävät vähän tyyriimmin "kuoleman aattona".

Vierailija
8/8 |
24.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tähän päivään mennessä ei kukaan hallituksesta ole käyttänyt tukahdutus-sanaa.

Välttävät kuin ruttoa kun ei ollut koskaan tarkoituskaan tukahduttaa. Sekin on huomattu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kolme