Olen kyllästynyt olemaan tosikko
Olen koko elämäni ollut kiltti, rauhallinen, huolestunut, murehtija, arka, tylsä ja tosikko. Voinko jotenkin muuttua?
Kommentit (3)
Hankalaahan se on, jos kyseessä on perusluonteesi. Vaatisi koko elämänfilosofiasi muuttumista.
Miksi haluat muuttua? Omasta halustasi vai ympäristön painostuksesta? Miten sinusta on tullut tuollainen? Toisilla on varoivaisempi ja arempi perusluonne jo syntymästään ja tätä lienee mahdotonta muuttaa.
Toki voit pyrkiä muuttamaan ulospäinnäkyvää käytöstäsi. Jos sinulla on esim. tapana torpata hauskat ideat, niin voit toki opetella miettimään myös mahdollisuuksia ennen kuin avaat suutasi. Ja sen sijaan miksi joku asia ei toimi, voit keskittyä miettimään miten siitä saisi toimivan.
Vaikka et olisikaan se villikko, joka innostaa kaikki mukaan johonkin uuteen hauskaan ideaan, voit päättää olla se joka kiinnostuu mahdollisuudesta ja auttaa toteutuksessa. Murehtijana näet siis asiat, jotka voivat mennä vikaan ja voit auttaa torjumaan niitä ja varmistaa onnistumisen.
Monenlaisia persoonia tarvitaan. Keskity siis oman luonteesi vahvuuksiin ja hyödynnä niitä. Oletko sinä se, joka soittaa ja kysyy "onko kaikki hyvin?" tai pidätkö huolta viikonloppureissujen käytännönjärjestelyistä? Jollekin rennommalle porukan pellelle sinä saatat olla juurikin se elämän peruskallio, jonka ansiosta se toinen voi kukoistaa ja ponnistaa taas luottaen siihen että sinä olet aina siinä.
Ehkä kyse onkin enemmän itsetunnostasi ja kuinka arvokkaaksi koet itsesi. Ihminen on kauneimmillaan ja onnellisimmillaan kun hyväksyy itsensä ja muut. "Tämmöinen minä vaan olen ja olen ihan tyytyväinen näin."
Tosikkous voi toki tuntua hankalalta. Siihen ehkä auttaisi oman huumorintajusi löytäminen. Kaikki eivät naura samoille asioille, seuran vaihto voi auttaa. Varsinkin itseen kohdistuvat vitsit eivät naurata, jos ne osuvat kipeään paikkaan. Kipeät alueet kannattaa ehkä työstää ihan ammattiavun kanssa, sillä niistä on muutakin haittaa elämään. Jos ongelmana on kirjaimellinen suhtautuminen ja et siis ymmärrä asiaa vitsiksi, niin kannattaa ehkä seuralle mainita, että nyt en tajunnut että vitsailitko vai miten. Tähän olisi ehkä helpompi antaa vinkkiä, jos tarkentaisit että mitä tuolla tosikkoudella tarkoitat.
Se onkin vähän vaativampi homma. Sun pitäis muuttaa ajattelutapaa ym. Ei näkemyksiä ja käsityksiä muuteta yhtäkkiä. Mieti, että jos sun pitäis näytellä sellasta ihmistä, joka on erilainen kuin sinä.
Pitää yrittää tosissaan, ei se muuten onnistu.