Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kokemuksia Vantaan neuvoloiden palveluista

Kukkanen
17.05.2020 |

Pari viikkoa sitten näytti raskaustesti plussaa ja pitäisi varata aika neuvolaan. Esikoista miehen kanssa odotetaan ja mielessä on hirveästi kysymyksiä.
Millainen on ensikäynti neuvolassa ja kuinka helposti pääsee varhaisultraan? Tai kuunnellaanko siellä edes sikiön sydänäänet? Mitä synnytyssairaalaa suosittelette valittavaksi? Palvelut ja käytännöt vaihtelevat hurjasti ympäri Suomea, siksi haluaisin kuulla ensisijaisesti toisten Vantaalla asuvien kokemuksia.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
17.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensikäynti on ollut noin rv 8-10, jossa lähinnä vain keskustellaan. Varhaisultraa ei yleensä ole, siihen pitäisi olla jokin syy, että tehtäisiin julkisella. Sikiöseulonnat tehdään Helsingissa Bulevardilla. Sydänääniä aletaan kuunnella noin 15-20 viikoilta lähtien ja sf-mittaa mittaillaan aikaisintaan rakenneultran jälkeen. Lääkärikäynnit ovat noin rv 18 ja 36, muut ovat th käyntejä ja sikiöseulontaan liittyviä ultria on kaksi, np-ultra rv 12-13 ja rakenneultra rv 20-23. Synnytyssairaalaksi vantaalaisella on yleensä joko Naistenklinikka tai Espoon sairaala (Jorvi), ennen myös Kätilöopisto, mutta se on jo suljettu. Itse olen synnyttänyt kaikki kolme lastani Jorvissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla