Jatkatteko harrastuksianne, ystävien tapaamisia, grillijuhlia jne 1.6. alkaen
Otsikossa kysymys? Jatkatteko sosiaalista elämää kuin se oli koronaan ennen? Ehkä vähän rauhallisemmin mutta kumminkin? Vai koetteki, että on parempi jatkaa kuopassa elämistä?
Kommentit (18)
Olen jatkanut koko ajan ihan normisti
En. Jatkan kuoppailua, mutta aion mökkeillä kontakteja välttäen. Lapset on tosin laitettava leireille kesäloman alkaessa, mikä harmittaa mutta he eivät pärjää yksin kotona kun olen töissä.
Kokoajan on pe-la aurinkopäivinä puistossa 4-8 hengen porukalla tavattu ja nappailtu, kuunneltu musaa, grillailtu.
3m välit ja omat retkituolit.
Mikä ongelma?
Ei yllätä, että palstamammat haluavat, että korona kestää mahdollisimman kauan, kuolleita tulee ja haittavaikutukset maksimoituu 😃
#viisauseiasupalstamammoissa
Meillä harrastus jatkuu 1.6. alkaen. Ryhmä on 10 henkilöä + 2 opettajaa. Lapsella alkaa treenit pienryhmissä joko kesäkuun alussa tai toukokuun lopussa.
Silti ylimääräisiä kontakteja vältellään.
Töissä käyn edelleen. Harrastuksia ei kesällä oo. Ystäviä tapailen ehkä varovasti. Grillata voi kotonakin omalla porukalla.
Koulujen alkuu liittyvän kyselyn perusteella tää palsta edustaa vähemmistöä muutenkin.
Suuremmalla harkinnalla saatan jotain sosiaalisempaa tehdä. Eli vanhaan normaaliin en ainakaan heti ole palaamassa, mutta en myöskään näin täydelliseen umpioon jää.
En jatka. Harrastukseni on urheilua sisätiloissa isohkossa porukassa, joten se olisi se ääliöimäisin aloitus nyt - ison porukan kanssa suljettuun tilaan hengästymään ja huohottamaan yhdessä... Muutenkin aion pitää tapaamiset edelleen erittäin rajoitettuina ja mieluiten ulkotiloissa. En koe tarpeelliseksi sännätä ehdoin tahdoin heti alkuun hakemaan tartuntaa, kun ei tarvitse edes olla kovin huono tuuri, että lieväoireisenakin potee ja toipuu sitten vähintään koko kesän. Jaksan kyllä oikein hyvin lenkkeillä ja kotitreenata vielä vaikka vuodenkin, eikä ole pakottavaa tarvetta päästä kekkereillekään juuri nyt, kun sinnekin ehtii sitten myöhemmin ilman riskiä "kuolemantaudista". Kuopassa en ole elänyt nytkään, enkä elä jatkossa, ihmisiin kun voi pitää yhteyttä muutenkin kuin ehdoin tahdoin joukolla kylki kyljessä nyhjäämällä.
No en ole missään kohtaa lopettanut mitään noista, joten en keksi miksi tekisin niin 1.6 alkaenkaan?
Ei meillä jatkuvasti oo muutenkaan grillijuhlia eikä vieraita. Harrastukset jatkuu onneksi.
Vierailija kirjoitti:
Kokoajan on pe-la aurinkopäivinä puistossa 4-8 hengen porukalla tavattu ja nappailtu, kuunneltu musaa, grillailtu.
3m välit ja omat retkituolit.
Mikä ongelma?
Alapeukuttajille;
Lenkkipoluilla ja vastaavissa "kuntoiluissa" porukkaa lyhyemmillä väleillä hengästyneenä huohottamassa ja imemässä itseensä toisten huohotteita.
ttu, mitä porukkaa. Niin reippaita ja terveitä.
Jatkan kuopassa elämistä. Kolmekymppiset lapseni jaksavat varmasti paljon pidempään ilman äitinsä tapaamista kuin yli 90-vuotiaat vanhempani tyttärensä tapaamista. Myös ystäväni saavat luvan odottaa. Jos eivät jaksa, sille ei sitten voi mitään. Harrastukset mulla on ollut ennen pandemiaakin kotona. Ja joo, varmaan grillataan vanhempieni kanssa, mutta ei muiden.
Ei mulla harrastuksia ole ennenku syksyllä
Vierailija kirjoitti:
En jatka. Ei korona ole mihinkään hävinnyt.
Totta: ei se ole mihinkään hävinnyt kun sitä ei koko aikana ole lainkaan ollutkaan. Kyse on luulosairaudesta, jolla on tässä alkaneella vuosituhannella ollut jo monta muutakin nimeä, kuten epäspesifi lintuinfluenssa, spesifi kanainfluenssa, sarssi, marssi, perssi ja lerssi, sikalentsu ja vaikka mitä. Nämä kaikki ovat saaneet aina kaikkien kansojen tyhmimmän osan ihan kauhuihinsa: kuljetaan pitkin kaupunkeja ja kylänraitteja ruma rätti naamalla, tapellaan paikasta jonossa pyytämään piikistä sairastuttavaa myrkkyä omiin ja lasten suoniin ym. ihan pähkähullua ja sairasta.
Vierailija kirjoitti:
En. Jatkan kuoppailua, mutta aion mökkeillä kontakteja välttäen. Lapset on tosin laitettava leireille kesäloman alkaessa, mikä harmittaa mutta he eivät pärjää yksin kotona kun olen töissä.
Tervemenoa: mene makuuasentoon puulatikkoon se kuoppasi pohjalle, sulje lodjusi kansi ja viime töiksesi tilaa caterpillariäijä lykkäämään kuuden jalan kerros maata päällesi.
En jatka. Ei korona ole mihinkään hävinnyt.