Korona-aika ja keuhko-oireet, miten päästä tutkimuksiin?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/viivi-sai-29-vuotiaana-tietaa-keuhk…
Aika karua, itsellä vähän samoja oireita eli outoa yskää, hengenahdistusta, keuhkojen alueella ei tunnu hyvältä jne. mutta nyt korona-aikaan esim. mehiläinen ei edes ota vastaan jos on hengitystieoireita! Vedän astmalääkkeitä jotka auttavat hiukan mutta eivät poista oireita ja yskä on ollut jo pitkään sellaista kuivaa ja omituista mitä ei ennen ole allergisena ollut. Mitä jos jollakin onkin jotain vakavaa mutta asiaa ei tutkita, ellei mitään vakavampia oireita ilmaannu? Jos nyt itsekin haluaisin keuhkokuvaan niin miten se järjestyisi jos ei oteta edes vastaan?
Kommentit (4)
Korona ei vaadi lääkärinhoitoa kuin vain vakavissa tilanteissa eli hyvin harvoin. Testeissä voi toki käydä, jos haluaa joutua eristyksiin. Silloin toki lääkäri soittelee silloin tällöin ja kyselee vointia.
Podet kotona ja sillä sipuli.
Korona ei sitten kestä mitään viikkokausia samanlaisena eli jos sulla jatkuu ja jatkuu, niin on kyse jostain muusta, esim. allergiasta.
Kaikki taudit paranee kirjottamalla niistä AV-palstalle. Vai olisiko sellainen vaihtoehto, että soitttaisi terveydenhuoltoon, siellä on kuulemma hiljaista.
Tässäkin tapauksessa oireet oli vaan tulkittu allergiaksi/astmaksi mutta olikin pahempaa. Itsellä ollut vuosia allergiaa ja astmaa mutta ei ihan tällaisia oireita mutta miten ne otetaan vakavasti tällaisen pandemian aikaan kun ei tutkita paremmin jos vaan pärjäät kotona tai et ole kuolemassa. Toki todennäköisyys että on jotain vakavaa on pieni, mutta nyt tuskin pääsee ihan helposti keuhkokuvaan että saisi asiasta mielenrauhan. Miten monta muuta keuhkosairasta nyt joutuu huonompaan kuntoon kun et pääse koronan takia tutkimuksiin?
Tämä onkin hankalaa jos kaikki keuhko-oireet tulkitaan vaan astmaksi tai mahdolliseksi koronaksi eikä viitsitä tutkia paremmin jos ei muuta ilmaannu vielä, siinä vaiheessa kun oireet pahenee niin on jo myöhäistä. Miten saisi lääkärin vakuuttumaan lisätutkimuksista? Mielenrauhan vuoksi edes..