miksi koiran omstaja ei putu koiransa haukkumiseen?
Pientaloalueella ollaan, tuo ongelmaomistaja asuu kunnan vuokratalossa ja rakki huutaa yöt ja päivät milloin ohi käveleville ihmisille ja milloin lentäville naakoille. Omistajaa ei näy missään. Miten naapuruston ongelmatapauksista pääsee eroon?
Kommentit (4)
Ap, jos se koiranomistaja ei ole pakkalla, miten hän puuttuisi koiransa haukkumiseen? Kerropa.
Voi olla, että hän ei edes tiedä siitä, jos koira ei hauku silloin, kun omistaja ON kotona. Niin se nimittäin usein on eli että koira haukkuu puolustaakseen reviiriä omistajan poissaollessa tai silkkaa tylsistymistään.
Toki on sekin mahdollisuus, että omistaja viisveisaa naapureistaan ja katsoo, että koirien haukkuminen on ok, ainakin niin kauan kuin se on HÄNEN koiransa....
Antakaa palautetta. Valittakaa isännöitsijälle, jos palaute ei johda toimenpiteisiin. Ja jos koira on hunningolla, tehkää eläinsuojeluilmoitus.
Sori, siis paikalla, ei pakkailla.
2
No, päivällä saa koira haukkua pihalla. Valitettavasti, koska meitä vastapäätä asuu myös koira, joka haukkuu ohikulkijat, ja oma koiramme stressaa sitä.
Yöllä on toinen juttu, jos taukoamatta haukkuu joka yö niin ei muuta kun poliisi kylään katsomaan. Mutta yöaikaankin parin minuutin haukkuminen kerran viikossa on kyllä normaalielämää.
Ei mitenkään. Ikimuistoisesti on jäänyt mieleen opiskeluajoilta yksi todella kuuma kesä, asuin ylimmässä kerroksessa ja aurinko lämmitti katon aivan hehkuvaksi. Yöllä yritin viilentää asuntoa pitämällä ikkunaa auki, mutta eka kerroksessa koiranomistajat päästivät pikku pihalleen monta kertaa yössä kaksi pikku koiraa, jotka kimeästi haukkuivat joka kerta. Laitoin heippalapun omalla nimelläni. Tuli vastaus, jossa jyrkästi kiellettiin heidän koirien koskaan haukkuvan, vaan haukku tuli naapurin tanskandogista. En ole mikään koiraekspertti, mutta tiedän ettei isosta tanskandogista lähde sellainen kimeä haukku, eikä varsinkaan kahta kimeää haukkua yhtä aikaa.