Perusopetuslaki ja turvallinen oppimisympäristö
Koska tämä äskettäin poistettiin, niin lisään uudestaan.
Lakipykälästä muistuttaminen ei voi mitenkään rikkoa keskustelupalstan sääntöjä.
Perusopetuslain 29 § mukaan opetukseen osallistuvalla on oikeus turvalliseen opiskeluympäristöön.
Tämä tarkoittaa fyysistä ja psyykkistä turvallisuutta, niin fyysisen kuin psyykkisen terveyden turvaaminen.
Tähän pykälään on yleensä vedottu kiusaamistilanteissa (koskee sekä fyysistä että henkistä kiusaamista, myös haukkumista ja naureskelua).
Nyt perusopetuslain §29 voidaan nostaa perusteeksi sille että lapsi ei tule kouluun. Korona on tappava tartuntatauti, eikä kukaan voi taata sitä, että kaikki lapset Suomessa selviäisivät siitä hengissä.
Maailmalla, myös Euroopassa on monikin lapsi kuollut koronaan. Vaikka Salmisen Mika kuinka kovasti selittäisi, että korona ei tartu lapsiin (tämän voi todistaa valheeksi, sillä lapsia on sairastunut ja kuollutkin koronaan), niin se ei helpota yhtään siinä tilanteessa jos oma lapsi sattuu sairastumaan ja kuolemaan.
Kukaan ei ole velvollinen uhraamaan lapsensa terveyttä/henkeä lääketieteelliselle kokeelle. Osallistuminen on aina vapaaehtoista ja osallistumisen voi myös lopettaa kesken tutkimuksen milloin tahansa ilma erillistä syytä.
Kommentit (11)
Mikähän tuota Mika Salmista oikein vaivaa? Miksi pitää alkaa tällaiseen lääketieteelliseen kokeeseen? Onko hallitus lahjottu suurin rahasummin?
Hys hys ei saa keskustella. Kansa ei saa tietää näistä.
Tähän koronaan liittyy niin paljon aivan kummallista, epäloogista ja mielestäni salamyhkäisyyttäkin.
Älytön perustelu. Koululaisia kuolee paljon enemmän muihin tauteihin kuin koronaan. Ja liikenneonnettomuuksiin. Jopa itsemurhiin.
Ja silti koronauskikset jatkaa mesomistaan:)
Jatketaan Y L i S aihe vapaa. Siellä ei poisteta ja sen suroida
Vierailija kirjoitti:
Älytön perustelu. Koululaisia kuolee paljon enemmän muihin tauteihin kuin koronaan. Ja liikenneonnettomuuksiin. Jopa itsemurhiin.
Ja silti koronauskikset jatkaa mesomistaan:)
Italia, Italia........
Se nyt ei vaan riitä koulujen ikuiseen sulkuun jos 200 ihmistä on kuollut. Influenssa tappaa 800 joka vuosi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Älytön perustelu. Koululaisia kuolee paljon enemmän muihin tauteihin kuin koronaan. Ja liikenneonnettomuuksiin. Jopa itsemurhiin.
Ja silti koronauskikset jatkaa mesomistaan:)
Italia, Italia........
Niin Italia, siellä ei ole kuollut yhtään kouluikäistä koronaan.
Kiitos. Lasten oikeuksiin vedoten avattiin koulu. Silloin tämä laki on tärkeä.
Lapsien terveys, kehitys ja turvallisuus ei saa vaarantua kotona. Eikä koulussa.
Näin edellisen viestisi, kaikki oli asiallista keskustelua. Oli faktaa ja totuutta. Sekä tietoa oikeudesta lapsen turvalliseen oppimisympäristöön.
Miksi nämä poistetaan?