Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä yliopistollisten sairaaloiden tulot

Vierailija
27.04.2020 |

Kuka auttaa nopeasti, tarvitsen pähkinänkuoressa yliopistollisten sairraanhoitopiirien ylläpitäjät.

Eikös päävastuussa ole kunnat? Jouduin typerään tilanteeseen, ns. Asiantuntija väittää, että valtio rahoittaa ne. Ymmärrän valtionavut, mutta eihän ne mitään valtion sairaaloita ole!

Pliis, joku kiltti, auta!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/4 |
27.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yliopistosairaaloilla on kolmenlaisia tuloja: sairaanhoitopuolen tulot tulevat sairaanhoitopiiriltä, joka on kuntayhtymä. Yliopistopuolen tulot taas tulevat valtiolta ja yksityisen sektorin rahoittajilta (säätiöt, tutkimusrahoitusraoittajat esim Suomen Akatemia ja ERC sekä jossain määrin yhteistyö bio-med -teollisuuden kanssa)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
27.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos! Ymmärrän!

Vierailija
4/4 |
27.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sairaanhoitopiirit, valtio, lääkeyhtiöiden tai vastaavien tutkimushankkeet yksityiseltä, vakuutusyhtiöt (mm tapaturmat liikenteessä laskutetaan liikennevakuutuksesta), potilasmaksut.

Siinä nyt osa selvimpiä tulokanavia. Vakuutusyhtiöt maksaa joillain osastoilla isonkin osan kuluista, mm. ortopedisissä operaatioissa saattaa joidenkin osastojen kulut tulla suurelta osin vakuutuksista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan yksi