Prisma - halpa?
Esim.
Clean drop kahvinkeittimen putsausaine 5kpl pkt: Prisma 7,95e Tokmanni 4,90e
Pikku Kakkosen iltasatukirja: Prisma 24,90e Kärkkäinen 18,90e
Yleensä käyttötavara puolella Prisman hinnat on usein 10-30 % kalliimpia kuin muualla.
Kommentit (6)
Kätevää kun on Prisman lähellä Motonet, Hong Kong, Tokmanni ja IKH ... voi hakea harvemmin ostettavat tuotteet niinku tuulilasinpesuneste yms. niistä ja ruokaa/joskus vaatteita Prismasta
Okei? No käy sitten siellä muualla. Minä käyn Prismassa.
Tokmannikaan silti enää niin halpa ole, joskus aikoinaan oli monet halpakaupat kunnes Tokmanni osti ne. Tokmannissa on yhä enemmän Kiinassa tehtyä tavaraa (niitten omat merkit) ja niitten hinnat on ihan liian isot kiinan rojuksi.
Amazon tulee pohjoismaihin ja kaikki muut kaupat joko lopettaa tai joutuu alkaa myymään tavaroitaan Amazonin kautta. Kuulemma Amazon kaavailee Suomeenkin hypermarketteja/noutopisteitä jotka on keskimäärin 10x isompia kuin Prismat neliöalaltaan
Kahden (turhake)tavaran hinnalla teet aika mahtavia johtopäätöksiä. Sulakkeet, palohälytin ja kytkentärima (tarpeellisia kaikki) hinnat samat kuin Kärkkäisellä ja Tokmannilta ei kaikki edes löydy. Matkaa 15 km vähemmän Prismaan.
Vuokkoset Cotton -siteet ovat Prismassa halvempia kuin Tokmannilla.