Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Terveitä keski-ikäisiä teholla yllättävän paljon. Linkki

Vierailija
15.04.2020 |

https://www.is.fi/politiikka/art-2000006475280.html

Todellakaan kouluja ei pidä avata. Sieltähän ne lapset tuovat koronaa vanhemmilleen.

Koronan takin tehohoidetuille jää aiempien uutisten mukaan usein keuhkoihin pysyviä vammoja ja keuhkojen toiminta 30 % vajaaksi. Tätä linkkiä mulla ei ole.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
15.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä ne teholla ovat yleensä sairaita eikä terveitä. Oletko idiootti?

Vierailija
2/10 |
15.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

VAikea sanoa, ovatko sitten todella terveitä. Keski-ikäisillä, varsinkin naisilla, voi olla esim. sydänsairauksia lieväoireisena tai oireettomana ja muitakin sairauksia, kaikki ei vaan oireile heti tai oireilee niin vähän, että ei tule kiinnitettyä huomiota. Sekä olihan siitäkin tutkimuksia jo julkaistu, että korkea painoindeksi on riskitekijä joutua tehostettuun hoitoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
15.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perusterveet selviävät yleensä niinkin vakavista covid-19 taudeista, jotka vaativat tehohoitoa, jos pääsee ajoissa asianmukaiseen hoitoon, mutta perussairas voi kuolla lievempäänkin tautimuotoon.

Vierailija
4/10 |
15.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just luin tutkimuksen, jonka mukaan ylipaino on iso riski koronassa. Ehkä sen vuoksi Amerikassa tilanne on se, mikä on. Ylipaino on suurempi riski kuin tupakanpoltto tässä viruksessa. Ja ylipainoisia keski-ikäisiähän riittää. On melkein harvinaisempaa, jos keski-ikäinen on hoikka.

Vierailija
5/10 |
15.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin me eläkkeenmaksajat vähenemme.

Vierailija
6/10 |
15.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne on ne hoitajat....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
15.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ei ne vaan ota kuollakseen. Outoa?

Vierailija
8/10 |
15.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teholla ikäjakauma on esim. kuolleisuuslukemiin nähden matalampi, koska suurin osa teholla hoidettavista on työikäisiä tai vasta eläköityneitä, ja vähemmistö vanhuksia. Vanhuksen ennuste toipua tehohoidon jälkeen käveleväksi saati omatoimiseksi on huono, joten he harvemmin hyötyvät tehohoidosta eivätkä sinne siis päädy. Poikkeuksia toki on, ja arvio tehdään yksilöllisesti perussairauden ja toimintakyky sekä sairauden toipumisennuste huomioiden.

Tästä aasinsiltana toiseen uutiseen: 2/3 menehtyneistä on hoitolaitoksissa asuvia. Tästä voinee edelliseen nähden päätellä, ettei näitä potilaita ole hoidettu teholla, vaan ihan sairaalan osastoilla, terveyskeskuksen vuodeosastoilla tai hoitolaitoksessa. Koronavirukseenhan ei ole toistaiseksi pomminvarmaa hoitokeinoa, joten hoitohan on pääosin oireiden lievitystä. Tämä onnistuu (ainakin pitäisi onnistua!) monessa hoitolaitoksessakin. Lopulta kuolleisuus ns. terveessä työikäisestä väestössä jää kohtalaisen pieneksi - ainakin toistaiseksi. Emme myöskään tiedä, millaisia sairauksia näillä nuoremmilla vakavasti sairastuneilla ja menehtyneillä on taustallaan.

Joka tapauksessa näitä riskiryhmäläisiä suojellaksemme rajoitustoimia pitää jatkaa - vaikka nyt Uudenmaan rajat aukesivatkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
15.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lasketaanko se perusterveeksi, jos on ollut vaikka tietämättään piilevä diabetes ja sitten saa jonkun koronaslaagin ja kärrätään teholle? Meneekö silloin myös perusterveestä, vai nähdäänkö siellä nuo todentamattomat sairaudet?

Vierailija
10/10 |
15.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulen että teholla olevien keski-ikäisten saama virusmäärä on ollut poikkeuksellisen suuri. Ovat voineet saada sen paikan päältä esim. Italiasta tai Itävallasta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän seitsemän