Sievä vs nätti vs kaunis
Kommentit (35)
Sievä on sellainen vähän lapsekkaalla tavalla kaunis. Sellainen "söpö", ihana ja pehmeä.
Nätti on semmonen vähän "haaleampi" versio kauniista. Kauniiseen verrattuna sellainen ei niin huoliteltu, hieman rempseämpi tapaus.
Kaunis on upea, viimeisen päälle laitettu, mallimaisen oloinen ja jopa kadehdittava. Kantaa itsensä selkä suorana, tukka musiikkivideomaisesti hulmuten.
Tällaisia mielikuvia mulle syntyy :D Itse olisin ehkä mieluiten nätti, hieman sieväkin. Tahdon että minussa on särmää ja epätäydellisyyksiä. Sellaiseksi minua ihmiset sanookin... Paras ystäväni taas menee heittämällä kategoriaan kaunis. Hän on kyllä upea ilmestys:)
Mulle on eniten sanottu kaunis. Ja jonki verran nättiä ja sievää. 😁
Vierailija kirjoitti:
Mulle on eniten sanottu kaunis. Ja jonki verran nättiä ja sievää. 😁
Ja mitenköhän tämä vastasi kysymykseen?
Sieväksi puhutellaan yleensä lasta, itse koen sievän melko epäseksuaalisena sanana ja jonkinlaisena synonyymina söpölle tai suloiselle.
Nätti on helposti lähestyttävä ja miellyttävän näköinen, jonka ulkonäössä on ns. kaikki kunnossa.
Kaunis on harvinaisempi tapaus, joka koetaan usein vähän pelottavaksi tai vaikeasti lähestyttäväksi. Kaunista ihaillaan mieluummin kaukaa, kun taas nätille on helpompi tulla juttelemaan. Toki ihmisen asenne vaikuttaa tähän.
Kaunis aiheuttaa vau-reaktion saapuessaan huoneeseen, kaunista jää tuijottamaan ihaillen.
Nätti ei ehkä salpaa henkeä samalla tavalla, mutta on juurikin helpommin lähestyttävä. Nättiin naiseen haluan yleensä tutustua hanakammin kuin kauniiseen, jonka pelkään torjuvan minut ja olevan ylimielinen. Tiedän, ettei näin aina ole, mutta jotenkin sitä vaan käpristyy tavallisen näköisenä miehenä kokoon harvinaisen kauniin naisen edessä. Nätin tavallisen näköisestä naisesta voi tehdä esimerkiksi hymy, kivat vaatteet ja huoliteltu olemus. Ainakin minun silmissäni.
Sievä on vähän vanhahtava sana jota ei usein kuule käytettävän. Ehkä juuri lapsia tai söpöjä eläimiä kuvaamaan. En sanoisi aikuista naista sieväksi jos ei olisi poikkeuksellisen tyttömäinen.
Kaunis = valokuvamalli tyyppinen ulkonäkö. Symmetriset kasvot, pieni nenä, vahvat pitkät hiukset, korkeat poskipäät, kasvojen luusto erottuu hyvin. Eli pähkinänkuoressa sellainen ulkonäkö, josta kuka tahansa näkee heti että kyseinen ihminen on kaunis, riippumatta katsojan preferensseistä.
Sievä/nätti: tavis
Kaunis: OF-potentiaalia
Sievä - Judy Garland lapsena Wizard of Ozissa, sievä ei muutenkaan mielestäni oikein sovi aikuisiin ihmisiin
Nätti - Scarlett Johansson, Margot Robbie, Mila Kunis, Jessica Alba...Suurin osa Hollywoodin tusinatähdistä on nättejä
Kaunis - Grace Kelly, Charlize Theron, Gal Gadot
Mielestäni tuo kaunis kategoria vaatii sellaista universaalia klassista kauneutta, ryhtiä ja tyyliä, ei pelkät nätit kasvot tai kroppa vaan se kokonaisuus.
Tavallisen näköinen ei ole sievä, vaan ihan tavis. Tavallisen näköinen sulautuu tapettiin.
Entäs hyvännäköinen?
Minusta se kuvaa samalla mageeta, nättiä, seksikästä ja coolia naista.
Valtaosa suomalaisnaisista on ihan nättejä.
Vierailija kirjoitti:
Entäs hyvännäköinen?
Minusta se kuvaa samalla mageeta, nättiä, seksikästä ja coolia naista.
hyvännäköinen = kaunis, nätti tai sievä
Kuka on tavallisen näköinen? Ei oo siis esim. sievä lainkaan.
tavallinen = kasvoissa ei mitään nättiä
sievä = kasvoissa monta nättiä piirrettä
nätti = tosi sievä
kaunis on kaunis
Jos mietin julkkiksia niin minusta Hayden Panettiere, Sarah Michelle Gellar, Dove Cameron tai Alexis Biedel on sievä.
Selena Gomez ja Halle Bailey, Jessica Alba on nätti.
Margot Robbie, Karolina Kurkova, Cindy Crawford on kaunis.
Sievä ja nätti kuvaavat minusta hyvin pyöreäkasvoista ja nuorekasta ulkonäköä, kaunis taas on aikuinen ja piirteet ovat selkeämmät. Sievää ei jää tuijottamaan samalla tapaa kuin nättiä tai kaunista, mutta sievä on kuitenkin vähän paremman näköinen tai ainakin laitetumpi kuin ihan tavis.
Sievä on siro ja nöpönenäinen
Nätti on naapurintyttömäinen ja iloisen näköinen.
Kaunis on klassinen ja persoonaton noihin kahteen edelliseen verrattuna.
Vierailija kirjoitti:
Sievä/nätti: tavis
Kaunis: OF-potentiaalia
Niinkuin se Penttilä? Hyi.
Ei sievällä tartte olla nöpönenä. Tavallinen ei kiinnitä kenenkään huomiota. Hoikkuus ei ole nätin synonyymi.
Sievä: Annika Ollila
Nätti: Linda Juhola
Kaunis: Sara Sieppi