Hmm, oisko nyt hyvä aika ostaa asunto?
Jos asuntojen hinnat on alhaalla. Itellä jatkuu työt kuitenkin normaalisti koko ajan, joten...
Mitä mieltä olette? Kukaan miettinyt samaa?
Kommentit (5)
Ainakaan vielä asuntojen hinnat eivät ole laskeneet. Toisaalta ostamiseen on hyvä hetki, sillä kilpailua on vähemmän. Näytöt ovat yksityisnäyttöjä, joten extempore-ostajat eivät ole liikkeellä.
Meillä on tarkoutus vaihtaa asuntoa ja on seurattu markkinoita aktiivisesti. Yksikin kohde toissaviikolla meni saman tien kuin tuli myyntiin, vaikka pyysin esittelyaikaa samana päivän kun asunto tuli myyntiin. Joku ilmeisesti teki tarjouksen näkemättä asuntoa.
Ostaminen onnnistuu tietysti, mutta oman myyminen voi nyt olla vähän hankalaa.
Hinnat eivät ole ainakaan täällä stadissa laskeneet. Voi olla, että eivät kauheasti laskekaan, mutta jos sitä odotat, malta vielä puoli vuotta. Työttömyys ja talouden romahdus ovat sen verran tuore asia, että se ei ole vielä ajanut sakkia myymään asuntoaan.
Karua sanoa näin. Tämähän on muiden hädästä hyötymistä, melkoista korppikotkailua.
Mutta mieluummin tilaanteesta hyötyköön ensiasunnon ostaja kuin paatunut asuntosijoittaja. Viimeksi mainittuja on myös paljon apajilla nyt.
Asuntojen hinnat ovat laskeneet jo pidemmän aikaa, joten nyt olisi jo hyvä aika ostaa asunto.
No ei tässä nyt mitään hintojen laskua ole tapahtunut, mutta kauppa on aika jäissä, joten nyt olisi hyvä mahsolisuus saada tarjous läpi.
Jos myynnissä on mieleinen asunto ja on luottoa omaan talouteen, niin mikä ettei.