Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletko nähnyt enemmän painajaisia tänä korona-aikana?

Vierailija
13.04.2020 |

Onko korona tai poikkeustila tullut uniisi? Ihan kuin minulla olisi. Olen nähnyt muutaman painajaisen parin viime viikon aikana.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
13.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aluksi näin, helmi-maaliskuussa, kun tajusin, mitä on tulossa ja aloin varautua konkreettisesti. Sen jälkeen sain ne varmaan käsiteltyä alitajunnassakin, eikä ole ollut unia pitkän aikaan. Pari kk meni siis suunnilleen tähän uuteen elämämtilanteeseen sopeutumiseen.

Vierailija
2/6 |
13.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ainuttakaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/6 |
13.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pari yötä sitten näin oudon ja iljettävän painajaisen, joka selvästi liittyi koronavirukseen. Siinä kotiini oli tullut jostain palko, jonka sisällä oli pieniä munia, joista alkoi kuoriutua inhottavia vihreitä, läpikuultavia toukkia. Tiesin tilanteen olevan vaarallinen, jos toukat pääsevät leviämään hallitsemattomasti. Ratkaisin ongelman laittamalla jonkin tupen palon päälle, jolloin toukat tukahtuivat ja palko alkoi kuihtua. 

Unessanikin eristäminen ja tukahduttaminen oli siis oikea strategia.

Vierailija
4/6 |
13.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen nähnyt, ihan kammottavaa herätä vähän väliä hiestä yltäpäältä märkänä 😬

Painajaiset eivät itsessään liity koronaan, mutta siitähän ne johtuvat, koska alitajuisesti stressaan sitä melkoisesti.

Vierailija
5/6 |
13.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistatteko aina unet, jotka olette nähneet?

Vierailija
6/6 |
13.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähemmän kuin tavallisesti. On vähemmän stressiä, kun ei tarvitse olla ihmisten kanssa tekemisissä, joten unetkin ovat vähemmän ahdistavia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän viisi