Ylipaino ja raskaus
Olen ylipainoinen nainen ja haluaisin lapsen. Yrityksistä huolimatta en ole tullut raskaaksi. Olen yrittänyt pudottaa painoa, mutta en ole onnistunut siinäkään. Haluaisin kuulla muiden samassa tilanteessa olevien/olleiden ajatuksia aiheesta. Tulitko painonpudotuksen jälkeen raskaaksi? Paljonko laihduit ja millä keinoilla? Tunnen syvää itseinhoa ja asia painaa mieltäni koko ajan.
Kommentit (24)
Eikö kenelläkään ole omakohtaista kokemusta aiheesta?
Vierailija kirjoitti:
Porvoossako naista astutaan?
Olipa taas kyllä typerä kommentti.
Itsellä hieman ylipainoa ja pamahdin toisesta kierrosta tiineeksi. Vissiin ihmiskohtaista että kuinka helposti raskautuu (toki sillä painollakin on hieman väliä).
Paljonko sulla on bmi, lähinnä niinku vertailun vuoksi kysyn.
Itsellä oli ekassa raskaudessa 31 ja nyt tokassa 32, ja molemmilla tärppäsi ekasta kiertosta.
Tulin itse raskaaksi kun laihdutin BMI 28:aan.
Bmi yli 35 alkaa olla ongelma raskauden kanssa.
Onko sinulla säännöllinen ruokarytmi? Yleensä epäonnistuneen laihduttamisen syynä on epäsäännöllinen syöminen eli liian pitkät välit, jota paikkaillaan ahmimalla.
Saisitko terveyskeskuskesta lähetteen ravitsemusterapeutille tai painonhallintataloon (googlaa!)? Joillakin ylipainoon liittyy insuliiniresistenssi, etenkin jos on polykystiset munasarja (PCOS), jolloin laihduttamisen lisäksi myös metformiini-lääke voi helpottaa raskaaksi tuloa. Kysy lääkäriltä!
Oletko jo syömishäiriön puolella? Kuvaamasi itseinho kertoo ehkä siitä. Onko syöminen sinulle normaali asia vai tunnetko aina syyllisyyttä, kuihotat ja välillä repeät ahmimaan? Mikäli tällaisia ajatuksia on, tarvitset entistä perustellummin ammattilaisten apua. Tuota painonhallintataloa kovasti suosittelen! Netin kautta saisit ammattilaisen tukea.
Kiitos kommenteista. Painoindeksini on 33,79. Olen lihonut liiallisella herkkujen syönnillä. Syön myös liian tiheästi, napostelen vähän väliä jotakin muka terveellistäkin. Havahduin vasta hiljattain tähän että syön lähes koko ajan. Lauhdutusyrityksiä on takana useita. Tuntuu etten (muka) siedä nälkää yhtään. Epäilen että hormonitoimintani on ihan sekaisin ja se sitten osaltaan vaikeuttaa yhdessä ylipainon kanssa raskaaksi tuloa. Olen miettinyt auttaisiko pätkäpaasto tuohon liian tiheään syömiseen ja samalla hormonitoiminnan normalisoitumiseen. -Ap
Vierailija kirjoitti:
Onko sinulla säännöllinen ruokarytmi? Yleensä epäonnistuneen laihduttamisen syynä on epäsäännöllinen syöminen eli liian pitkät välit, jota paikkaillaan ahmimalla.
Itsekin uskoin pitkään näin, kunnes löysin pätkäpaaston. Onnistuin viimeinkin laihduttamaan, 10 vuoden epäonnistumisen jälkeen.
Ei kannata ajatella painoa pelkästään raskauden kannalta, vaan myös ottaa huomioon se, että sinun kehosi on uuden ihmisen kasvupaikka, jossa määräytyy monia sellaisia asioita jotka vaikuttavat tuon uuden ihmisen elämään hänen kuolemaansa saakka. Liian korkea verensokeri esimerkiksi vaikuttaa jo heti alkuraskaudessa siihen kuinka paljon istukka siirtää ravinteita sikiöön, vaikka usein sanotaan että raskausdiabetes on ongelma vasta loppuraskaudessa, niin todellisuudessa näin ei ole.
Kannattaa siis koittaa tasapainottaa hormonitoiminta ihan kunnolla, ei sen takia että saisi itse helpommin lapsen, vaan sen takia että se lapsi pääsisi aloittamaan elämäänsä ilman painolastia johon hän itse ei ole mitenkään voinut vaikuttaa.
Ei mikään temppu kuten pätkäpaasto auta laihtumaan vaan terveelliset ruokailutottumukset. Jos ei omin voimin onnistu, sitten pitää olla ravitsemusterapeutin ohjauksessa.
Vierailija kirjoitti:
Onko sinulla säännöllinen ruokarytmi? Yleensä epäonnistuneen laihduttamisen syynä on epäsäännöllinen syöminen eli liian pitkät välit, jota paikkaillaan ahmimalla.
Epäsäännöllinen ei tarkoita samaa kuin pitkät syömisvälit, eikä säännöllinen tarkoita samaa kuin lyhyet syömisvälit.
Yhdellä ultralla nähdään onko munasarjat monirakkulaiset. PCO, googlaa. Sekä aiheuttaa ylipainoa että ylipaino aiheuttaa sitä. Sen tsekin jälk kilpirauhasarvot ja sitten ravintoterapeutille. Voi olla että syöt myös tässä kohtaa pahaan oloosi, kun raskaus ei onnistu. Terapia sitten vielä yksi mahdollisuus.
Vierailija kirjoitti:
Ei mikään temppu kuten pätkäpaasto auta laihtumaan vaan terveelliset ruokailutottumukset. Jos ei omin voimin onnistu, sitten pitää olla ravitsemusterapeutin ohjauksessa.
Pätkäpaasto ei ole mikään "temppu" Ja silloinkin syödään hyvää ja ravitsevaa ruokaa.
Kumpi lie vaikeempaa, muutaman kuukauden laihdutus ja parempi ruokavalio, vai 20 vuoden ajan kestävä lapsen kasvatus ?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Onko sinulla säännöllinen ruokarytmi? Yleensä epäonnistuneen laihduttamisen syynä on epäsäännöllinen syöminen eli liian pitkät välit, jota paikkaillaan ahmimalla.
Itsekin uskoin pitkään näin, kunnes löysin pätkäpaaston. Onnistuin viimeinkin laihduttamaan, 10 vuoden epäonnistumisen jälkeen.
Kiva kuulla! Haluaisitko kertoa enemmän kokemuksestasi?
Kiitän kaikkia asiallisesti kommentoineita. Totta kai haluan parantaa omaa hyvinvointiani, terveyttäni ja sitä kautta raskaaksi tulon mahdollisuuksia itseni ja oman hyvinvointini takia. Yhtäkkinen, äkillinen vauvakuume on pakottanut ajattelemaan omaa ylipainoa ja viallisia ruokatottumuksia. Hormonitoiminnan ja painon normalisoitumisella olisi silti hyviä vaikutulsia elämääni vaikka en ikinä lasta saisikaan. Eilen oli huono päivä ja kaikki harmitti, joten aloitusviestikin oli sen mukainen. Totta kai olisi pitänyt muistaa, että tällä palstalla kirjoittelevat pääasiassa ne, jotka ovat hoikkia ja normaalipainoisia ja ovat huomioineet ja hioneet omat elintapansa huippuunsa jo 20 vuotta ennen raskauttaan. Tähän nähden viimeisimmän kommentoijan ajatus siitä, että lihava ei voi olla hyvä vanhempi kun ei laihdu, on ihan samassa linjassa. -Ap
Kaverini raskautui, vaikka oli lähes 40 kiloa ylipainoinen. Hedelmällisyys on niin yksilöllistä.
Laihtuminen onnistuu parhaiten kaloreita laskemalla, mikä myös aukaisee silmät kaloripommeille jne.
Jos alkaa syödä alle 1000 kcal päivässä, putoaa paino takuuvarmasti.
Digitaalinen keittiövaaka ja henkilövaaka on ne apuvälineet, joilla laihtuu helposti. Kun tulee heti tuloksia, se innostaa jatkamaan.
Up