Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pelottaa jos joutuisin työttömäksi sillä olen ulosotossa

Vierailija
04.04.2020 |

Jos tässä tilanteessa joutuisi työttömäksi, olisi se aika huono juttu, sillä ulosotto saattaisi joissain työpaikoissa tulla ilmi ja ilkeä esimies päättäisi koeajalla olla jatkamatta työsuhdetta jollain verukkeella. Maksuhäiriömerkintäkin voisi vaikeuttaa työnsaantia, vaikka onneksi on paljon työpaikkoja joissa niitä ei saa työnantaja selvittää. Ne saa selvittää vain, jos työtehtävään kuuluu merkittävää taloudellista vastuuta. Selän takana niitä ei selvitetä. Yritän lohduttautua tuolla. Seuraava pelko on tietysti, että velat vaan kasvaa korkoa jos ei saa töitä millä lyhentää :'(
Pitää vain toivoa, että työpaikka säilyy. Tämä pelottaa enemmän kuin itse korona.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
2/3 |
04.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä hävettävää ulosotossa? Suomessa on valtavasti ihmisiä samassa tilanteessa. Tietenkin jos et muutenkaan hoida asioitasi alkuunkaan, mutta jos jokin yksittäinen lasku tai hyvää hyvyyttäsi tekemä sukulaisen velkatakaus tmv. on mennyt ulosottoon, on asiaa aivan turha hävetä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työnantaja ei saa kysyä luottotietojasi ilman painavaa syytä ja painavaksi syyksi katsotaan esim. isojen rahavirtojen käsittely tai vaikka luottamustoimessa olevat. Ja vain, jos sillä on merkitystä työn suorittamiseen. Samoin kuin rikosrekisteri, että vain jos työ edellyttää nuhteetonta taustaa. Nämä paikat ovat kyllä tiedossa, jotka saavat ko. asiaa kysellä.