Painoarvioonko luottaminen?
Vauva ultrattiin tänään, rv 38+4. Lääkäri mittasi päätä, mahanympärystä, reisiluuta. kaikki mitat kuulemma antoivat saman painoarvion. käsikopelolla lääkäri vahvisti ultran tuloksen.
voiko siihen siltikään luottaa? lekuri sanoi virhemarginaaliksi +-500g. minusta se on aika paljon!!
miten pieleen/onnistuneesti painoarviot onnistuneet teidän kohdalla?
olen pelkopolin asiakas ja vauvan koko on yksi suurin huolenaiheeni...
Kommentit (15)
mun tytöstä sanottiin että n 3500g, pari päivää myöhemmin kun syntyi (hyvin alakautta 5 min ponnistusvaiheen jälkeen) hän painoi 4800g, et silleen....
Mutta totuus on se, ettei 500g eroja huomaa itse synnytystilanteessa. Itsellä kolme synytystä takana 3900g, 3460g ja 4010g. Eri asia, jos on synnyttämässä lähemmäs viisi kiloista, tai on jokin fysiologinen syy. Nainen on kuitenkin luotu synnyttämään.
Tsemppiä sinulle, synnytyksesi tulee olemaan varmasti hieno kokemus!
miksi niitä painoarvioita ees tehdään, jos/kun ne menee yleensä aina pieleen?? ja vielä niin, että vauva onkin isompi kuin ultra sanoo.
mä voin kertoa onneksi paremman arvion..ultrattiin päivää ennen synnytystä ihan vaan lapsivedenmenoepäilyn takia ja painoarvioksi saatiin 3400g. seuraavana päivänä poika syntyi, painoi 3480g.
voi se siis nappiinkin mennä:)
paino oli sitten 3190g,
että aika hyvin arvioitu!
Kuopuksesta sanottiin vaan, että iso vauva tulossa, ei tarkkaa arviota annettu, painoi 3090g eli ei musta nyt mikkään iso ollut.
Syntyessään tyttö painoi 3030, joten tämä oli kaikista tarkin arvio. Eka poika oli ultran mukaan rv. 40+2 3600, painoi syntyessään 4450, toinen poika(heh piti olla ultran mukaan tyttö:)) arvioitiin rv.38+5 3800 ja painoa syntyessäänrv 40, 4870g. Kolmas poika ultrassa39+5 3600g, syntymäpaino 3800g. Eli näyttää siltä että noiden isompien lasten painoissa on arvio heittänyt reippaasti aonakin mun kohdalla.
samoin kätilöiden mukaan, mahan päältä tunnustellessa oli iso vauva (n. 4,5kg), syntyessään rv 42+2 vauva painoi 3285g. Esikoisesta oli päivää ennen syntymää arvio 3700g ja poika painoi 3750g.
Meillä vauvan arvio viikkoa ennen syntymää oli 2500 g, syntyessään painoi 3600 g. Hyvin se silti mahtui tulemaan. Se mikä synnytystapa-arviossa on grammojen " arvaamista" tärkeämpää, on se, että lääkäri/kätilö saa hyvän käsityksen äidin lantion koosta ja vauvan koosta ja pystyy näin näkemään, mahtuuko se vauva sieltä tulemaan.
odoteltiin syntyväksi n. 3,6 kiloista nyyttiä ja saatiinkin 2,2 kiloinen...
Eka arvioitiin monesti noin 3,5-kiloiseksi ja oli 3590 g.
Toka arvioitiin noin 4,1-kiloiseksi ja oli 3950 g.
Kolmas arvioitiin 4-kiloiseksi ja oli 3880 g.
Toisen kohdalla painoarvio oli aamulla 3700g ja syntyi muutama tunti myöhemmin ja painoi 3690g!
Molempien poikien kohdalla painoarvio on pitänyt paikkansa noin 100 gramman tarkkuudella
mulle sanottiin noilla viikoilla 3200g, mutta raskaus meni kaksi viikkoa yli ja yliaikatarkastuksessa oli arvio 4200g.Poika oli lopulta 3920g.
lapset.