Eikö rekkari perusteella voisi päästä sulun ohi kun
on etukäteen tehnyt selvityksen, muksu.
Eikä niin että tullaan auto ikkunalle hönkimään ja jonotetaan.
Kommentit (16)
Ja auton voi kerätä täyteen porukkaa.
Olipa typerä idea. Poliisi kun tarkastaa KAIKKIEN autossa olijoiden matkustusoikeuden, ei pelkästään kuljettajan.
Ei? Pitää todentaa kuka kulkee, miksi ja minne.
Teknisesti tuo olsi mahdolista. Tosin ulkoolosuhteissa, tuon toteutus olisi aika vaikeaa.
Lisäksi pitäsi jotenkin varmistaa, että autoa ajaa juurikin se henkilö, jolla on lupa tulla tai lähteä Uudeltamaalta
Minä ehdotin jo pari päivää sitten jotain poliisin myöntämää lätkää, jonka voisi vain näyttää auton ikkunasta. Onhan todella aikaavievää lukea niitä työnantajien lippulappuja.
Eihän toi ole sen kummempi kuin iso ratsia.
Entäpä, jos kyseessä onkin vuokra-auto? Mistä poliisi tietää rekkarin perusteella, onko kyseinen ajo huviajelua vai työn puolesta pakollista? Vuokrata kun voi niin vapaa-ajan kuin työkäyttöönkin tai oman auton korvaajaksi (esim. huollon sijaisautot) ja lisäksi autoja on joskus tarve siirtää paikkakunnalta toiselle vuokraamon henkilökunnan puolesta.
Vierailija kirjoitti:
Eihän toi ole sen kummempi kuin iso ratsia.
Entä sitten? Kai sitä silti kannattaa sujuvoittaa niin paljon kuin mahdollista, jos on kyse pidemmästä ajasta kuin parista päivästä.
Surkuhupaisaa jos ei ole virusta saanut, sen saa poliisin hönkiessä.
Standardimuotoinen lappunen auttaisi varmaan. Netistä voisi tulostaa lomakepohjan.
Rekkari: tutut ja tuntemattomat kysyisi kyytiin, olisiko pokkaa kieltäytyä?
Jos olisi pokkaa kieltäytyä, se ei edistäisiä kimppakyytejä, vaan kaikki kulkisivat omilla autoillaan. Ei ilmastoystävällistä.
Ainakin pitäsi olla tuntuvat sakot, jos rekkarilla yrittäisi yli, ja autosta löytyisikin laittomia ihmisiä.
Vierailija kirjoitti:
Surkuhupaisaa jos ei ole virusta saanut, sen saa poliisin hönkiessä.
Ikkunan läpi??
Papereita näyttäessä ei tarvitse avata ikkunaa.
Ikkunan läpikö ne puhuu, tuskin.kuvissa jonoissa ikkunat auki
Korona-poliisista huomenta! Olisko teillä lappuja joihin voisin niistää?
Mietin myös että voisi olla fiksumpi tapa hoitaa asia. Rekkari voidaan skannata ja siellä voisi olla tieto siitä että henkilöllä on lupa mennä. Ongelma ehkä siinä että jos auton kyydissä on henkilöitä, joilla ei ole lupaa. Mutta ehkä pistotarkastukset riittäisivät tämän valvomiseen.
Miksi siis