Puolisoni on narsisti ja mahdollinen pettäjä
Minulla on todella vahva näkemys että puolisoni on monellakin tapaa narsisti ja manipuloiva persoona. En halua eritellä asioita mutta mikä ikävintä niin tähän liittyy ääretöntä salailua, empatia kyvyn puute ja se kuuluisa kolmas pyörä.. Olemme olleet yhdessä noin 9v.
Mitä teen? Kokemuksia?
Kommentit (15)
Hommaat rakastajan ja olet täysi kuspiä ukollesi. Kevyet konstit ei noihin tehoa.
Asiasta on vaikea tehdä mitään luotettavaa analyysia, koska narsismi on sairautena erittäin vaikeaselkoinen jopa ammattilaisille. Narsismissa narsisti voi väittää terveen olevan narsisti ja tosissaan uskoa jopa näin, toisissa tapauksissa tämä voi olla myös taktinen veto. Parisuhteiden arvioiminen ilman toisen kuulemista on myös hyvin hankalaa, ainoa tapa millä asia voisi valottua olisivat se, että molemmat osapuolet olisivat paikalla. Tämäkään ei useinkaan auta sillä narsisti osaa näytellä ja vetää oikeista naruista sillä hänen elämänsä perustuu jatkuvaan juonitteluun ja taktikointiin, tällainen ihminen on opetellut näitä keinoja lapsesta asti. Itse tunnistan narsistin siitä, että hänen kaikki parisuhteensa ovat aina menneet pieleen toisen osapuolen takia ja lisäksi siitä, että jos kyseenalaistetaan narsistin virheettömyys siitä seuraa raivokohtaus tms. Lisäksi narsisti on erittäin epämiellyttävää seuraa, sitä ei aluksi tajua, mutta joku kello soi koko ajan päässä.
No, jos tilanne on tuollainen, järjestä ikioma elämäsi uusiksi ja anna *rakastuneille* mahdollisuus onneensa.
Ja itsellesi varsinkin.
Kun lähdet, älä taaksesi vilkuile - tulevaisuus odottaa edessä päin.
Täällä kokemusta! Naimisissa narsistin kanssa pian 20 v. Minun neuvoni on vain, että kohtele sitä yhtä hyvin kuin se sinua. Siitä ne voivat oppia.
Näitä on. Nää narsistimiehet keräävät pikku haaremia ympärilleen, haluavat tehdä puolison epävarmaksi ja mustasukkaiseksi, pettävät, mutta samalla mankuvat kun vaimo ei rakasta ja anna riittävästi huomiota.
Ja tuo miehen kieroutunut luonne on tullut ilmi vasta sitoutumisen jälkeen?
Ei kannata haaskata elämää tuollaisen ihmisen kanssa. Ero voi olla vaikea, mutta kun aikaa kuluu ymmärrät että ero oli oikea ratkaisu. Narsisti haluaa tuhota kumppaninsa tasapainon ja murskata tämän inhottavalla käytöksellä. Ainut oikea ratkaisu on ero. Narsisti ei muutu. Älä tuhlaa yhtään vuotta enää tähän ihmiseen. Minulla on kokemusta, ainut asia mitä harmittelen, että olisi pitänyt erota heti kun näin merkit, olin tämän ihmisen kanssa yhdeksän vuotta, siitä on aikaa kulunut 8 vuotta, elämäni paras ratkaisu oli ero.
Vierailija kirjoitti:
Jätä se sika.
Jatkaisin vielä, että olin itse narsitin kanssa ja oli vaikea pööstä eroon, tunne-elämä oli koukuttunut siihen. Hoin itselleni, että kaikki haavat paranee ajan kanssa, vaikka kuinka sattui. Pääsin pois n 10 vuotta sitten, ja ajattelen aina kun muistan: asiat voisi olla vielä huonommin, voisin olla sen narsistin kanssa yhä ja kärsiä joka ikinen päivä.
jss