Krematoriot sauhuavat ympärivuorokautisesti Italiassa
Keskiviikkoiltana Italian mediassa levisi sydäntäsärkeviä kuvia pohjoisitalialaisen Bergamon kaupungin kaduilta. Sotilasajoneuvot olivat tulleet hakemaan koronaviruksen aiheuttamaan tautiin kuolleiden arkkuja kaupungin hautausmaalta. Ajoneuvot seisoivat arkut kyydissään keskustan kaduilla jonossa.
Bergamon ainoa krematorio ei enää pysynyt kuolleiden määrän tahdissa, vaikka se on viime viikot ollut käynnissä täysmiehityksellä ympäri vuorokauden. Hautausmaan ruumishuone oli ääriään myöten täynnä, ja arkkuja oli viety jo kirkkoon sisällekin säilöön. Siksi vainajat piti kuljettaa muualle tuhkattavaksi. Hautajaisia Italiassa ei saa tällä hetkellä järjestää ollenkaan.
– Ruumiita kuljettavat sotilasajoneuvot ovat näky, joka jokaisen ihmisen maailmassa pitäisi nyt nähdä. Se kertoo kaiken tilanteen vakavuudesta, sanoo Caterina Simon Ylelle.
Kommentit (3)
Vierailija kirjoitti:
Italiassa kuolee eri sairauksiin päivittäin 1700 ihmistä
Mitään suurta kuormaa krematorioille ei ole tullut
Kyllä. mutta tavallisiin sairauksiin kuten influenssaan kuolleita ei krematoroida
Korona on lisännyt krematorioiden kuormaa koska kaikki Korona-ruumiit on määrätty poltettavaksi, ei haudattavaksi
Sen sijaan influenssan uhrit haudataan maahan
Italiassa kuolee eri sairauksiin päivittäin 1700 ihmistä
Mitään suurta kuormaa krematorioille ei ole tullut