Jos nyt kävisi niin että tiede todistaisi tupakoinnin ehkäisevän koronavirusta 100%, niin aloittaisitko tupakoimaan välittömästi?
Kuvitellaan tälläinen asetelma. Tutkimuksissa todettaisi että terva ehkäisee tehokkaasti viruksen asettumista ja leviämistä. Siis kuvitellaan nyt vain.
Elikkäs :D, kaikki ne haitat mukana edelleen. Alkaisitko polttamaan lääkärien suosittelemaa askia per påivä?
Ainahan lääkkeissä on myös haittavaikutukset mukana.
Voi aiheuttaa oksetusta, pahaa hengitystä, huimausta ja näläntunne katoaa.
Kommentit (8)
Miksei rokotetta ole jo kehitetty?
Noin muuten voisin aloittaa koronan ajaksi tupakoinnin, jos se ehkäisisi 100% tartuntaa.
Jokseenkin yhtä huono idea kuin heroiinin käyttäminen yskänlääkkeenä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001927613.html
Kuvitteleko ne tupakoitsijat olevansa jotain cooleja filmitähtiä tai koviksia, jos heillä on se rööki huulessa? Varma tapa millä saa esimerkiksi vanhennettua omaa ihoaan on polttaa tupakkaa ja olla paljon suojaamatta auringonpaisteessa,
Jos se ehkäisisi taudin aivan varmasti, niin todellakin alkaisin polttamaan. Tupakan haitat realisoituvat vasta pitkän ajan kuluessa.
En alkaisi.
Olisi todella kallista, ensinnäkin.
Mutta vaikka olisi varaakin, en silti, koska on ällöttävää.
Ja jos ei olisi ällöttävää, silti vanhentaa ihoa, huonontaa keuhkoja ja tekee kaikenlaista, minkä takia ei lopulta olisi sen arvoista.
Tietenkin.
Lopettaisin kun uhka olisi ohi. Kuka tahansa järkevä tekisi niin.
Ei. Ottaisin mieluummin rokotteen.