Lapsi tuli kouluun kun niin kovin halusi
Viime viikon torstaina kriittisen ammatin edustajan lapsi tuli kouluun räkäisenä ja rajusti yskien. Mittasin kuumeen ja 37,9 oli tulos. Soittaessani huoltajalle kertoi hän, että oli kyllä antanut lapselle aamulla lääkkeen, mutta ei sitten vissiin toiminut. Koko lapsikatras on ollut samassa taudissa, mutta tämä on jo melko hyvin toipunut ja halusi tulla kouluun. Pienemmät sisarukset ovat kipeänä kotona. Lapsi haettiin kotiin ja pahoiteltiin kun jäi hauska koulupäivä nyt sitten väliin.
Nyt minulla on kuume, kurkku kipeänä, yskä ja armoton väsymys. Kolmella tuolloin koulussa olleella lapsella on myös samankaltaisia oireita. Kukaan ei testaa koronaa, koska meillä ei vakavia oireita eikä sairaalahoidon tarvetta.
Tosi kiva juttu! Kiitos tälle huoltajalle!!! :)
Kommentit (4)
Eri reilua. Just niin kuin ohjeet sanoo... välillä oikeasti mietin kuinka tyhmiä jotkut ihmiset oikein ovat.
No suuri osa meistä saa sen taudin kuitenkin, ennemmin tai myöhemmin.
Ja itse kyllä pidän lapsen kotona ja noudatan ohjeistuksia, mutta tuo on vaan fakta.
Suurin osa tosiaan saa koronan jossain vaiheessa, mutta ihan tahallaan kouluun vieminen on aivan edesvastuutonta! Eihän lasta nyt kouluun pidä sairaana viedä koskaan (tai päästää). Siitäkin huolimatta moni niin tekee.
Hymiö meni väärinpäin. Näin piti olla :(